Działalność kulturalna


 

 

SPOTKANIA AUTORSKIE

Wśród wydarzeń kulturalnych organizowanych w Bibliotece Raczyńskich największą grupę stanowią spotkania autorskie, spotkania połączone z promocjami nowości książkowych czy wokół tematów literackich. Są one organizowane zarówno w gmachu głównym przy pl. Wolności 19, jak i w rozmieszczonych na terenie całego Poznania filiach oraz oddziałach Muzealnych i Domu Literatury.

WYSTAWY

Biblioteka Raczyńskich organizuje wystawy w profesjonalnej przestrzeni ekspozycyjnej, jaką jest Galeria Atanazego znajdująca się w nowym budynku Biblioteki Raczyńskich.

KONKURSY

Biblioteka Raczyńskich każdego roku organizuje trzy prestiżowe konkursy. W pierwszym z nich o nagrodę im. Józefa Łukaszewicza walczą publikacje poświęcone Poznaniowi. Wyróżnienie przyznawane jest od 1999 roku, przypominając zasługi Józefa Łukaszewicza, który był pierwszym dyrektorem Biblioteki Raczyńskich i autorem pierwszej monografii o Poznaniu.
Dotychczasowi laureaci.
Regulamin konkursu, formularz zgłoszeniowy.

We współpracy z Muzeum-Pracownią Literacką Arkadego Fiedlera w Puszczykowie, Urzędem Marszałkowskim, Urzędem Miasta Puszczykowa, a także firmą jubilerską Ania Kruk, Biblioteka Raczyńskich organizuje również Konkurs im. Arkadego Fiedlera o Nagrodę „Bursztynowego Motyla”. Pomysł zorganizowania corocznych konkursów na najlepszą książkę polskiego autora o tematyce podróżniczej i krajoznawczej zrodził się w Bibliotece w trakcie obchodów 100 rocznicy urodzin Arkadego Fiedlera.
Dotychczasowi laureaci
Regulamin konkursu.

FESTIWAL SŁOWA W PIOSENCE FRAZY

Festiwal słowa w piosence Frazy był organizowany przez Bibliotekę Raczyńskich w latach 2015-2019. Wydarzenie miało na celu integrowanie artystów i wielbicieli szeroko pojętej piosenki z tekstem, piosenki autorskiej, piosenki dobrze napisanej. Służyło promocji wartościowych literacko tekstów oraz poszukiwaniu talentów. Inspiracją festiwalu i jego nazwy była postać i twórczość Jacka Kaczmarskiego, a przede wszystkim jego słowa „A ty masz jedną frazą ogłuchłe piekło wzruszyć”. Nazwisko barda patronuje jednemu z głównych punktów festiwalu – Ogólnopolskiemu konkursowi piosenki autorskiej. 

Przeskocz do treści