Festiwal Ludzie Książki

luty – czerwiec 2022

Festiwal Ludzie Książki rusza w drogę
Siedem miast, dwie odsłony, ponad 20 wydarzeń – spotkania autorskie, wystawy, koncerty, warsztaty. Już w lutym rozpoczyna się wyjątkowe wydarzenie, które swoim zasięgiem obejmie całą Polskę. Podczas Festiwalu Ludzie Książki uczestnicy wydarzeń organizowanych w siedmiu polskich miastach będą mieli okazję poznać, porozmawiać, zadać pytania nie tylko najbardziej znanym polskim, norweskim i ukraińskim pisarzom.

W trakcie wydarzeń przedstawiona zostanie praca ludzi, którzy mają ogromny wpływ na to, że książki odnoszą sukces i zdobywają czytelników. Za kulisami sławy stoi cały sztab fachowców: tłumaczy, ilustratorów, grafików, redaktorów. Do udziału w Festiwalu zaprosiliśmy również twórców, którzy często decydują też o sukcesie książek. To recenzenci, krytycy, blogerzy i inni twórcy internetowi. Wydarzenia w ramach Festiwalu Ludzie Książki odbędą się w Poznaniu, Olsztynie, Pile, Lesznie, Koninie, Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim. Bus z twórcami wyruszy w trasę po Polsce dwa razy – zimą oraz wiosną. W części spotkań będzie można uczestniczyć online. Program festiwalu

Sztuczna inteligencja i ludzie
Festiwal Ludzie Książki jest elementem projektu „Sztuczna inteligencja w służbie książki”, w ramach którego czytelnicy Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu będą mogli bezobsługowo wypożyczać książki korzystając z sieci 11 książkomatów ustawionych na terenie miasta. Jest to uzupełnienie i rozszerzenie oferty poznańskiej Biblioteki, która stawia na zrównoważony rozwój instytucji łączący tradycyjne formy organizacji z wymaganiami, jakie stawiają przed nią mieszkańcy miasta.

Festiwal Ludzie Książki, jako element całego projektu kładzie ogromny nacisk na obecność ludzi, których zarówno w samych bibliotekach, jak i w procesie powstawania książek nie może i nigdy nie zabraknie. Obecność ludzi i sztucznej inteligencji w instytucjach kultury nie musi się wykluczać. W przyszłości będzie za to tworzyć nową jakość świadczenia usług bibliotecznych, a co za tym idzie będzie miała realny wpływ na promocję czytelnictwa wśród Polaków.

Projekt „Sztuczna inteligencja w służbie książki” jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich. Zakup książkomatów jest możliwy dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko – projekt „Modernizacja budynku Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu oraz konserwacja i digitalizacja cennych zbiorów bibliotecznych”.

Przeskocz do treści