Plakat promocji książki

Spotkanie wokół poezji Mariana Grześczaka

29 września 2020 (wtorek), godz. 18.00

Taras Biblioteki Raczyńskich (Al. Marcinkowskiego 23)

Zapraszamy na spotkanie wokół nowej książki poetyckiej Mariana Grześczaka (1934-2009), poety, powieściopisarza, tłumacza, krytyka literackiego, autora słuchowisk i dramatów, współzałożyciela grupy poetyckiej Wierzbak. Na tom „Przedostatnie wiersze” składają się niepublikowane dotąd wiersze, zachowane w archiwum literackim autora w zbiorach Biblioteki Raczyńskich. Książka jest trzecim tomem serii „Poezja i proza poznańskich polonistów”, redagowanej na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM.

W spotkaniu wezmą udział Inga Grześczak, córka poety, autorka wyboru i układu wierszy w tomiku, Janusz Drzewucki, poeta, krytyk literacki, redaktor „Twórczości”, autor posłowia w tomiku Radosław Okulicz-Kozaryn historyk literatury z UAM, pomysłodawca i redaktor serii wydawniczej „Poezja i proza poznańskich polonistów”. Rozmowę poprowadzi Alicja Przybyszewska, a wiersze Mariana Grześczaka przeczyta Janusz Andrzejewski.

O nowej książce poetyckiej Mariana Grześczaka napisał historyk literatury, Piotr Bogalecki: „Bo w każdym z nas/ jest nas wielu, ale/ o wiele większych/ i to o nich piszę” – czterowierszem takim zakończył Marian Grześczak jeden z tekstów wchodzących w skład tomu Przedostatnie wiersze. Chociaż utwór ów, noszący tytuł Brat Holan,opowiada o legendarnym czeskim poecie, zacytowana puenta utrzymana została w pierwszej osobie liczby pojedynczej i pomyślana jako próba artystycznej autocharakterystyki twórczości autora Lumpenezji (…) W istocie, mimo niewielkich rozmiarów Przedostatnie wiersze czytać można jako retrospektywną summę poetyckąMariana Grześczaka – stale nawiązuje on w nich do głównych tematów i nurtów swojej twórczości, sytuując je w nowych kontekstach, reinterpretując, a tym samym – reanimując i przedłużając im życie”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Udostępnij:
Przeskocz do treści