35-lecie Mieszkania-Pracowni Kazimiery Iłłakowiczówny

Od 16 lutego 2019

Hol Biblioteki Raczyńskich, pl. Wolności 19

 

W lutym 1983 r. w Poznaniu zmarła Kazimiera Iłłakowiczówna, często nazywana Iłłą. Wielka dama polskiej poezji odeszła w skromnym mieszkaniu przy ul. Gajowej 4/8. Rok później, 16 lutego 1984 r., w pokoju sublokatorskim, który zajmowała poetka, uroczyście otwarto i udostępniono zwiedzającym Mieszkanie-Pracownię Kazimiery Iłłakowiczówny. Jest to jedyne w naszym mieście „gniazdo literackie” – placówka muzealna w oryginalnym mieszkaniu pisarza. Pieczę nad muzeum objęła Biblioteka Raczyńskich. Ekspozycja w sublokatorskim pokoju starej, secesyjnej kamienicy oddaje atmosferę tego miejsca z lat życia poetki. Obecnie mija 35 lat działalności muzeum upamiętniającego jedną z najwybitniejszych autorek związanych z Poznaniem.

Niejednemu moje gospodarstwo może wydawać się skromne, jak zresztą cały mój pokój. Ale ja całe życie tak właśnie mieszkałam i zawsze bardzo lubiłam, aby było skromnie. Ta skromność nieraz dziwi nieliczne osoby, które przyjmuję, czasem nawet je to szokuje (…) U mnie jest skromnie, ale czysto. Przecież – na Boga – konie tu nie stoją! A więc gości przyjąć można.
Kazimiera Iłłakowiczówna

Zapraszamy do obejrzenia planszowej wystawy w holu Biblioteki Raczyńskich, która przybliża życie i twórczość pisarki (znanej m.in. z wielu tomików poetyckich oraz przekładów m.in. Anny Kareniny) i urzędniczki, pełniącej m.in. funkcję sekretarza Józefa Piłsudskiego. Prezentujemy m. in. materiały (zdjęcia i grafiki) ze zbiorów specjalnych Biblioteki Raczyńskich.

Do zwiedzania Mieszkania-Pracowni Kazimiery Iłłakowiczówny zapraszamy w środy i czwartki. Więcej


 

 

 

Udostępnij:
Przeskocz do treści