Obrazek do wydarzenia przedstawia czarno-białą fotografię z II wojny światowej. Kilku cywilów pilnowanych przez niemieckiego funkcjonariusza, są to m.in smutne starsze kobiety w płaszczach, kapeluszach, młodsza niesie pod ręką jakieś pakunki. W tle dzieci, młodzież i ludzie w oknie oglądający tę scenę.

Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady. Wystawa

Wystawa „Byli sąsiadami. Ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady” opowiada o postawach, które wobec masowej eksterminacji ludności żydowskiej przyjęli mieszkańcy Europy.

Wystawa poddaje analizie niektóre z kluczowych pytań dotyczących Holokaustu. Dlaczego był on możliwy? Co sprawiło, że oprócz bezspornej i fundamentalnej roli Adolfa Hitlera i innych przywódców partii nazistowskiej, tak wielu zwykłych ludzi w całej Europie popierało zbrodnie nazistów lub milczało? Dlaczego tak niewielu pomagało tym najbardziej zagrożonym? A co kierowało tymi, którzy nie wykorzystywali okazji i nie ulegali pokusie zdrady bliźnich, pokazując, że nawet w nadzwyczajnie trudnych czasach istnieje alternatywa dla współudziału w złych czynach?

Podczas wernisażu prof. Piotr Forecki  opowie o świadkach  i postawach wobec Zagłady , a dr Anna Ziółkowska, dyrektorka Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie, o lokalnej historii Żydów w Poznaniu i na terenie Warthegau podczas II wojny.

Wystawa przygotowana przez United States Holocaust Memorial Museum prezentowana jest w Bibliotece Raczyńskich do 26 kwietnia 2024.

 

 

Przeskocz do treści