Józef Ignacy Kraszewski – Antoni Małecki. Miejsca wspólne. Konferencja naukowa

Podczas pierwszego dnia konferencji będzie można wysłuchać referatów m.in. prof. Stanisława Budrewicza, prof. Wiesława Ratajczaka, prof. Radosława Okulicz-Kozaryna oraz Krzysztofa Kluppa.
W programie również pokaz rękopisów Kraszewskiego.

Wydarzenie objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka oraz Honorowym Patronatem Burmistrza Obornik Tomasza Szramy.
Organizatorzy: Biblioteka Raczyńskich, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Antoniego Małeckiego w Obornikach, Gmina Oborniki.

18 czerwca (wtorek), godz. 10.00
Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala 5
  • Rozpoczęcie konferencji/powitanie
  • Krzysztof Klupp – Prezentacja rękopisu J. I. Kraszewskiego „Na bialskim zamku”
  • prof. Tadeusz Budrewicz – „Zgoda ludzi, zgoda zasad”, wspólny cel: Kraszewski – Małecki
18 czerwca (wtorek), godz. 12.30
Pracownia – Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Poznaniu
  • Krzysztof Klupp – „Kraszewski w Wielkopolsce i o Wielkopolsce”
  • prof. Wiesław Ratajczak „Małecki i Kraszewski o epoce panowania Michała Korybuta Wiśniowieckiego (List żelazny i Król Piast)
  • prof. Radosław Okulicz-Kozaryn „Czy Kraszewski naprawdę istniał?”
  • Dyskusja
19 czerwca (środa)
Dom Kultury w Objezierzu
godz. 10.00  Rozpoczęcie/powitanie
godz. 10.15. Mateusz Klepka, Monika Hancyk „Związki Kraszewskiego z Objezierzem”
godz. 10.45 przerwa kawowa
godz. 11.15 prof. Elżbieta Nowicka „Antoni Małecki – edytor pism Juliusza Słowackiego i historyk literatury”
godz. 11.45 dr Magdalena Komosa-Kaźmierczak „Ślady twórczości Antoniego Małeckiego
w zbiorach specjalnych Biblioteki Raczyńskich
godz. 12.15 lunch
godz. 13.30 Zwiedzanie zabytków Objezierza (pałac, kościół).
Zapraszamy do udziału w obradach w obu dniach konferencji, w drugim dniu, w środę 19 czerwca, organizatorzy oferują bezpłatny przejazd autokarem do Objezierza i powrót do Poznania. Wyjazd o godz. 9.00 sprzed Muzeum Narodowego, powrót do Poznania o godz. 16.30, w programie zwiedzanie zabytków Objezierza. Na przejazd obowiązują zapisy pod nr tel. 61 855 12 44, lub e-mail krzysztof.klupp@bracz.edu.pl.