Plakat informujący o kacji Mała ksiązka-wielki człowiek

Mała książka-wielki człowiek

Zapraszamy dzieci w wieku 3-6 lat do udziału w akcji „Książka na start”.

Wspólne czytanie jest doskonałą formą kontaktu rodziców z dziećmi.  Pomaga nie tylko lepiej przyswajać słowa, konstrukcje językowe oraz poznawać intonację i melodię języka polskiego, ale także buduje poczucie bezpieczeństwa i zaufania.

Przeczytane książki staja się pretekstem do rozmowy i lepszego poznania świata.  Dlatego Biblioteka Raczyńskich zachęca do rodzinnego czytania, a także bierze udział w projektach promujących wspólne czytanie. Jednym z nich jest  „Mała książka – wielki człowiek”. W 2018 roku  program kierowany był do trzylatków, w 2019 i bieżącym roku  do dzieci w wieku 3-6 lat.  Jesienią 2020 roku na dzieci w wieku przedszkolnym  w naszych wybranych filiach będzie czekać wyjątkowy prezent – Wyprawka Czytelnicza na dobry czytelniczy start.

Wyprawka Czytelnicza:

– Książka „Pierwsze czytanki dla…” – starannie dobrany zestaw utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych, w którym przeczytamy zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne. W gronie autorów znajdziemy m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego czy Hannę Januszewską. W publikacji obecni są również Liliana Bardijewska, Zofia Stanecka, Anna Onichimowska, Małgorzata Strzałkowska, Adam Bahdaj, Michał Rusinek, Agnieszka Frączek, Joanna Kulmowa, Marcin Brykczyński, Jan Twardowski i Grzegorz Kasdepke – twórcy tak różni, jak różne są perspektywy spoglądania na świat.

– Broszura dla rodziców „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” – praktyczny poradnik o korzyściach wypływających z codziennego czytania dziecku i odwiedzania z nim biblioteki. Dzięki broszurze rodzice dowiedzą się, dlaczego literatura pełni tak ważną rolę w zrównoważonym, zdrowym rozwoju dziecka, znajdą też wiele czytelniczych porad i inspiracji.

– Karta Małego Czytelnika – pięknie zaprojektowana karta biblioteczna do zbierania naklejek za wypożyczone książki.

Filie biorące udział w projekcie:  Biblioteka dla dzieci (Al. Marcinkowskiego 23),  Filia 2 (Os. Oświecenia 59),  Filia 14 (os. Bolesława Chrobrego 117), Filia 15 (ul. Fabianowo 2), Filia 16 (ul. Muszkowska 1A), Filia 20 (ul.  Słowackiego 28),  Filia 22 (ul.  Dmowskiego 37),  Filia 23 (ul. Hetmańska 41), Filia 32 (os. Armii Krajowej84), Filia 35 (ul. Druskiennicka 32), Filia 36 (ul. Gen. Maczka 14), Filia 38 (ul. Ognik  20B), Filia 46 (ul. Arciszewskiego 27), Filia 49 (os. Pod Lipami), Filia 51 (os. Lecha 15) ,  Filia 53 (ul. Robocza 4) , Filia 55 (os. Zwycięstwa 125),Filia 56 (ul Galileusza 8), Filia 59 (ul. Osinowa 14/16) , Filia 62 (os. Jana III Sobieskiego 103) , Filia Naramowicka (ul. Rubież 14a/37).

Udział w projekcie jest bezpłatny.

Kampania społeczna „Mała książka – wielki człowiek” została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Więcej na stronie http://wielki-czlowiek.pl/