Obrazek do wydarzenia przedstawia ilustrację, na której na jasnobeżowym tle widnieje duże drzewo o grubym pniu, rozłożystych gałęziach i zielonej gęstej koronie - to dąb rosnący w Rogalinie, do którego przytula się postać hrabiego Edwarda Raczyńskiego

Senioralna Wiosna u Raczyńskich

Z okazji 195. rocznicy działalności Biblioteka Raczyńskich zorganizuje w 6 wybranych filiach na obrzeżach Poznania cykl bezpłatnych zajęć dla osób w wieku 60+ „Senioralna Wiosna u Raczyńskich”.

Seniorów zapraszamy do udziału w atrakcyjnych, dostosowanych do ich wieku i potrzeb interesujących zajęciach – od dyskusji literackich, przez warsztaty genealogiczne, introligatorskie, teatralne, po spotkanie autorskie i integracyjny spacer ulicami Poznania (pierwszeństwo w zapisach na wycieczkę mają osoby, które uczestniczą w zajęciach).

Spotkania odbywać się będą raz w tygodniu na przełomie maja i czerwca, w godzinach popołudniowych.

Seniorów zapraszamy do filii:

  • Filia 2, os. Oświecenia 59, tel. 61-876-71-21, filia2@bracz.edu.pl
  • Filia 8, ul. Osinowa 14/16, tel. 668-350-420, filia8@bracz.edu.pl
  • Filia 15, ul. Fabianowo 2, tel. 61-830-40-16, filia15@bracz.edu.pl
  • Filia 16, ul. Muszkowska 1A, tel. 61-848-85-47, filia16@bracz.edu.pl
  • Filia 35, ul. Druskienicka 32, tel. 61-822-10-41, filia35@bracz.edu.pl
  • Filia Naramowicka, ul. Rubież 14A, tel. 61-67-111-67, filia.naramowicka@bracz.edu.pl
    Zapisy będą prowadziły filie, w których zaplanowano wydarzenia.

W programie „Senioralnej wiosny u Raczyńskich”:

  • Od pisma klinowego do Legimi
    Prowadzący zajęcia bibliotekarz przypomni uczestnikom spotkań historię książki i bibliotek, w części praktycznej warsztat plastyczny. 
  • Poznańskie wspominki
    Karolina Dąbrowska-Wiśniewska (Biblioteka Raczyńskich) przybliży seniorom w wieku 60+ sylwetki naszych fundatorów, ich dokonania na polu wydawniczym, translatorskim, fundacyjnym, archeologicznym. Tematem będzie także literatura, której miejscem akcji jest Poznań.

  • Moja historia –  prawdziwa lub nie

    Aktorzy teatru „asz.teatr” poprowadzą zajęcia z improwizacji aktorskiej, podczas których każdy uczestnik będzie mógł w formie teatralnej opowiedzieć historię ze swojego życia – prawdziwą lub wymyśloną.


  • Lecznica książek

    Introligatorzy z poznańskiej pracowni Introligatornia Lewandowscy, działającej nieprzerwanie od 1921 roku opowiedzą o tym, jak dbać o domowy księgozbiór. Podczas części warsztatowej każdy uczestnik będzie mógł wykonać obwolutę do książek.


  • Genealogia w dębie zapisana

    Karolina Tomczyk-Kozioł  (Biblioteka Uniwersytecka UAM) poprowadzi warsztaty genealogiczne, podczas których pokaże, jak szukać informacji o swoich przodkach i  stworzyć drzewo genealogiczne.


  • Ostatni z Rodu

    Zofia Wojtkowska, autorka biografii „Wiek ambasadora. Opowieść o życiu Edwarda Raczyńskiego” przedstawi uczestnikom zajęć postać ostatniego męskiego potomka polskiej linii Raczyńskich, wybitnego męża stanu oraz jego zasługi dla kultury polskiej.

  • Śladami Raczyńskich
    Zwieńczeniem cyklu (w sobotę 22 czerwca) będzie spacer uliczkami Poznania. Trasa powiedzie od współfinansowanej przez Edwarda hr. Raczyńskiego Złotej Kaplicy w Katedrze Poznańskiej, przez Stary Rynek po Plac Wolności. Biorący udział w spacerze obejrzą zabytkowe i nowoczesne wnętrza Książnicy i jej zbiory. Wycieczkę poprowadzi Karolina Dąbrowska-Wiśniewska – Profesjonalny Przewodnik po Poznaniu. Liczba miejsc będzie ograniczona. Zapisy w Filiach biorących udział w projekcie (powyżej). UWAGA: pierwszeństwo w zapisach na wycieczkę mają osoby, które uczestniczą w zajęciach.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Udostępnij:
Przeskocz do treści