na plakcie okładki dwóch książek, przedtsawiające meżcyzn w nazistowskich mundurach

Spotkanie z Marcelem Woźniakiem

18 stycznia (środa), godz. 18.00 Biblioteka Raczyńskich sala 1

Tematem spotkania będą dwie powieści „Egzekutor” oraz „Rzeźnik z Lyonu”, książki napisane metodą reporterską, poprzedzone m.in. wizytami we Lwowie, Drohobyczu, Radomiu, Lyonie i Amsterdamie.

Bohaterem „Egzekutora” jest Feliks Landau, nazista, u którego pracownikiem przymusowym był Bruno Schulz, a inspiracją do napisania książki stały się listy Landaua do narzeczonej. Powieść przedstawia okoliczności śmierci Schulza, opisuje również śmierć profesorów lwowskich w 1941 roku, wśród których zginął m.in. Tadeusz Boy-Żeleński.

Powieść „Rzeźnik z Lyonu” jest fabularyzowaną opowieścią o jednym z najbardziej poszukiwanych nazistów na świecie, Klausie Barbiem. To powieść opisująca totalitaryzmy, a także realia powojenne, w których zbrodniarz nazistowski zaczął pracować dla CIA. Spotkanie poprowadzi Kalina Olejniczak.

Spotkanie będzie także transmitowane na Facebooku Biblioteki Raczyńskich.