Obrazek do wydarzenia przedstawia fragment grafiki Stanisława Cholewy. Widać narysowanego mężczyznę z gołym torsem, umięśnionego i trzymającego nad głową sztangę.

Wielkie rzeczy. Wystawa grafik Stanisława Cholewy

W obszarze zainteresowań artystycznych Stanisława Cholewy są grafika, rysunek, malarstwo. Najczęściej tworzy cykle prac. Artysta urodzony w 1973 r. jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, pracuje na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie w Instytucie Sztuki i Designu w Katedrze Grafiki. Zorganizował siedem wystaw indywidualnych oraz brał udział w ponad stu pięćdziesięciu wystawach grupowych w kraju i za granicą. W 2022 r. otrzymał I nagrodę w organizowanym przez Bibliotekę Raczyńskich  Konkursie na ekslibris im. Klemensa Raczaka. Jury doceniło Stanisława Cholewę za przewrotne nawiązanie do tradycji ekslibrisu. Na prezentowanej w Galerii Atanazego wystawie będzie można obejrzeć grafiki powstałe w czterech tematycznych cyklach: „Niedzielne aktywności”, „Procesja”, „Portrety” oraz „Sport i rekreacja”.

„Sport i rekreacja czyli niedzielne aktywności
Rysunki niezobowiązujące jako materiał wyjściowy do grafik z cyklu „Sport i rekreacja….” powstają głównie w czasie moich „niedzielnych aktywności”. Siedząc na popielatej wygodnej sofie, wtapiam się w jej lewy bok. Podłokietnik jest już mocno wytarty, choć nie powinien, zwłaszcza, że owa opisywana ma dopiero 2 lata. W międzyczasie poddaje pod wątpliwość moją aktywność fizyczną. Na wielkie rzeczy podobno potrzeba czasu. Dlatego jeszcze cierpliwie czekam. (…)
Tyle jeszcze zostało do narysowania i zobaczenia, dlatego nieustannie obserwuję, dociekam i badam. Notuję w myślach i zapisuję na strzępach kartek. W zasadzie nikomu niepotrzebnie moje rozterki stają się zwyczajowo polem działania i określania właściwej formy i treści. Przekształcam i modyfikuje, dochodząc do wniosku po czasie, że synteza formy i przerysowania w tym wydaniu wydają się o tyle zasadne, że uwypuklają to co w tym momencie dla mnie najistotniejsze.
Cykl grafik w technice serigrafii powstał na przestrzeni lat 2022-2024”

Wystawa czynna do 6 września 2024.

Udostępnij:
Przeskocz do treści