Z piekła do piekła Teatr Polski w Szczecinie

2 listopada 2018 (piątek), godz. 20.00

Aula Artis, ul. Gen. Tadeusza Kutrzeby 10
bilety: 10/15 PLN

 

Teatr Polski w Szczecinie
Teatr dramatyczny, którego  głównym założeniem repertuarowym jest wystawianie klasyki dramaturgii polskiej i obcej. Na afiszu znajdują się także teksty autorów współczesnych, spektakle muzyczne oraz komedie i farsy, a także wieczory kabaretowe. Dyrektorem teatru jest Adam Opatowicz, aktor, reżyser, kompozytor, animator życia kulturalnego i twórca wielu spektakli inspirowanych frazami m.in.  Mariana Hemara, Jeremiego Przybory, Jonasza Kofty, Wojciecha Młynarskiego i Bertolda Brechta.

Z piekła do piekła to najnowsza propozycja Teatru Polskiego w Szczecinie (premiera 26 października 2018).  Prezentacja podczas Fraz to pierwszy pokaz tego tytułu poza siedzibą teatru. „Z piekła do piekła” to spektakl poetycko-muzyczny poświęcony twórczości Jacka Kaczmarskiego. Barda, który opisywał otaczającą rzeczywistość przez pryzmat niezwykłego wyczucia ironii dziejów. W przedstawieniu szczecińskiego Teatru Polskiego piosenki układają się w swoisty notatnik – czasami dziennik, czasami pamiętnik – opisujący losy ludzi, którzy urodzili się w kraju nad Wisłą. Bowiem o Polsce i Polakach jest to opowieść. Trochę w niej historii, trochę współczesności. Momentami jest metaforyczna, momentami – boleśnie dosłowna. Słodka i gorzka zarazem.
W spektaklu usłyszymy trzydzieści utworów, z którymi zmierzą się nie tylko Aktorzy szczecińskiej sceny, ale i zaproszeni goście: Mirosław Czyżykiewicz i Mariusz Lubomski. Artystom będzie towarzyszył zespół muzyczny.

 

 


fot. Pauliana Valente Pimentel

Mariusz Lubomski
Muzyk i plastyk, twórca piosenki poetyckiej. Zadebiutował w 1982 roku na Giełdzie Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie razem z zespołem „I z Poznania i z Torunia” . Grupa wygrała też pierwszy przegląd PaKA. W 1987 roku, już jako solista, zdobył  pierwszą nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Wielokrotnie brał udział w koncertach podczas Przeglądu Piosenki Autorskiej we Wrocławiu. W swoich piosenkach nawiązuje do bluesa, rocka, jazzu, muzyki świata, a także songów Kurta Weilla i Bertolda Brechta oraz Toma Waitsa.

 

 


fot. Włodzimierz Piątek

Mirosław Czyżykiewicz
Pieśniarz, kompozytor, poeta, malarz. Debiutował na zawodowej scenie w gorlickim zespole „Ostatnia wieczerza w karczmie przeznaczonej do rozbiórki” w 1988 roku nagrał autorską czarną płytę „Autoportret 1” w Teatrze im. St.I.Witkiewicza w Zakopanem. Jest Laureatem FAMY w kategorii piosenki poetyckiej, reprezentował  też Polskę na międzynarodowym Przeglądzie Form Teatralnych w Antwerpii. Współpracuje z Ogólnopolskimi Spotkaniami Zamkowymi „Śpiewajmy Poezję”
w Olsztynie oraz Studenckim Festiwalem Piosenki w Krakowie.  Brał udział w wielu projektach muzycznych,  opartych m.in. na tekstach Agnieszki Osieckiej, Edwarda Stachury i Włodzimierza Wysockiego. W swojej twórczości prezentuje refleksyjne podejście do życia i jego zjawisk.

 

Bilety

festiwalfrazy.pl

Mecenas: PKO Bank Polski

Partnerzy: Aula Artis, Teatr Polski w Poznaniu
Patronat medialny: Program III Polskiego Radia

Udostępnij:
Przeskocz do treści