Muzeum Literackie

Henryka Sienkiewicza

 • Ceny biletów wstępu
  normalny 4 zł
  ulgowy 2 zł
  promocyjny 1 zł
  z ofertą specjalną 1 zł
  z oprowadzaniem 50 zł
  na lekcję muzealną 110 zł
  na warsztaty 100 zł
  w sobotę wstęp wolny

Zasady zwiedzania

Ostatnie wejście na ekspozycję odbywa się na 45 min przed zamknięciem Muzeum.
Ostatni Zwiedzający muszą opuścić ekspozycję na 15 min przed zamknięciem Muzeum.
Muzeum przyjmuje grupy zorganizowane na oprowadzania tematyczne, po wcześniejszej rezerwacji, zgodnie z obowiązującymi regulaminami.

Regulaminy
regulamin zwiedzania
regulamin rezerwacji i sprzedaży biletów,
załączniki: nr 1nr 2nr 3nr 4
regulamin lekcji muzealnych i warsztatów

O muzeum

Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza w Poznaniu zostało otwarte 10 czerwca 1978 r. i jest najmłodszym muzeum w Polsce poświęconym pisarzowi.

Historia powstania Muzeum Literackiego jest niezwykła, ponieważ Sienkiewicz nie miał oczywistych związków z Poznaniem. W stolicy Wielkopolski był zaledwie kilka razy, a w kamienicy przy Starym Rynku 84 nie gościł nigdy! Los złączył pisarza z Poznaniem przez osobę Ignacego Mosia, intrygującego człowieka, który większość życia poświęcił kolekcjonowaniu pamiątek związanych z Noblistą, jego twórczością i rodziną.

Ignacy Moś przekazał swoje bogate zbiory poznańskiej Bibliotece Raczyńskich, a władze miasta na siedzibę Muzeum przeznaczyły wyjątkową XVI-wieczną kamienicę przy Starym Rynku. Jej właścicielami byli niegdyś wybitni mieszkańcy Poznania, tacy jak Jan Baptysta Quadro – budowniczy renesansowego Ratusza i Cyryl Ratajski – prezydent miasta.

Na ekspozycji zaaranżowanej tak, aby oddawała klimat czasów, w których żył i tworzył Henryk Sienkiewicz, znajdują się m. in. meble z epoki, dzieła sztuki oraz unikatowe pamiątki po pisarzu. Jedna z sal została wyposażona w multimedia, wzbogacające przekaz o życiu Noblisty.

Wśród najcenniejszych eksponatów prezentowanych w Muzeum znajdują się: replika medalu Nagrody Nobla z 1905 r., przyznanej Sienkiewiczowi za całokształt twórczości, kolekcja rzeźbiarza Franciszka Ksawerego Blacka, w skład której wchodzi odlew prawej dłoni i maska pośmiertna pisarza, rękopisy utworów, m. in. fragment Potopu, pamiętnik pierwszej narzeczonej Henryka Sienkiewicza – Marii Kellerówny, a także projekty scenografii do filmu W pustyni i w puszczy z 1973 r. autorstwa Wiesława Śniadeckiego.

Ważną część zbiorów Muzeum stanowi księgozbiór, obejmujący prawie 5 000 pozycji, na który składają się: czasopisma z pierwodrukami prasowymi, pierwsze wydania powieści, przekłady utworów Henryka Sienkiewicza na języki obce, m. in. chiński, hebrajski, arabski, wietnamski, armeński czy esperanto.

Zdjęcia: Paulina Nowak, archiwum Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza

Oferta

Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza można zwiedzać indywidualnie i w grupach zorganizowanych. Zwiedzającym indywidualnym proponujemy przechadzkę po ekspozycji muzealnej, zorganizowanej w XIX-wiecznych salonowych wnętrzach, gdzie w otoczeniu eksponatów i dzięki multimediom zapoznają się z historią życia i twórczości pisarza. Grupy zorganizowane zachęcamy do skorzystania z bogatej oferty edukacyjnej. Podczas oprowadzań, lekcji muzealnych i warsztatów wspólnie spojrzymy na Henryka Sienkiewicza oraz jego twórczość pod różnymi kątami, czasem z zupełnie innej perspektywy. Wystawy czasowe organizowane w Muzeum są bardzo często uzupełnieniem, poszerzeniem tematów poruszanych na wystawie stałej. Ale nie zawsze! Zdarza się, że proponujemy spojrzenie na Muzeum z perspektywy historii kamienicy przy Starym Rynku 84, jej mieszkańców czy osób związanych z jej historią. Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza jest oddziałem Biblioteki Raczyńskich. Nasz księgozbiór składa się z prawie 5000 książek! Można z nich skorzystać w muzealnej bibliotece, która dzięki funduszom europejskim została wyposażona w profesjonalne stanowiska komputerowe, pomocne w szczególności dla osób z niepełnosprawnościami. Wiemy że wizyta w muzeum kojarzy się przede wszystkim ze zwiedzaniem i wystawami. Chcemy pokazać, że Muzeum Literackie nie ogranicza się wyłącznie do działalności wystawienniczej czy edukacyjnej. Zapraszamy na wykłady, warsztaty, prelekcje organizowane przez nas i instytucje z nami współpracujące. Muzeum jest obiektem dostępnym.

Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza honoruje:

Przeskocz do treści