Dzieje grzechu. Głośne zbrodnie przedwojennej Wielkopolski
Zbrodnie sprzed lat. Historie o zazdrości, miłości i tragicznych wyborach. Zapraszamy na opowieść o procesach, którymi żył nie tylko Poznań… Słuchowisko powstało na podstawie wystawy przygotowanej przez Agatę Bobryk i Anetę Kostić w oparciu o przedwojenne czasopisma i publikacje. Słuchowisko zrealizowane przez pracowników Działu Koordynacji Działalności Kulturalnej i Promocji.
Balladyna – namiętność, przemoc i duchy
O szekspirowskich skojarzeniach, kontrowersjach wokół dramatu, Balladynie na motocyklu i o tym, co wspólnego ma bohaterka Słowackiego z międzygalaktyczną agentką w podcaście o lekturze tegorocznego „Narodowego Czytania”.
Klucze wakacyjnych lektur
Wakacje to świetny czas na czytanie. Jakim kluczem kierujecie się wybierając lektury na wakacje: geograficznym, kluczem inżyniera Mamonia, a może prymusa? Zachęcamy do wysłuchania naszego podcastu i czytania w wakacje. Opowiada Katarzyna Wojtaszak.
Skąd wiedzieć, co czytać?
Skąd brać informacje o premierach książkowych? Jak wybrać ciekawe tytuły i znajdować książki, które przeczytamy z przyjemnością? Kto i co może nas wspomóc w wyborach literackich? Podpowiadamy! Opowiada Katarzyna Wojtaszak.
Miłośnicy roślin. O pionierskich dziełach wybitnych botaników – część 2
O dziełach pierwszego polskiego dendrologa Jana Jonstona oraz Karolu Linneuszu, ojcu nowoczesnej taksonomii w drugiej części podcastu o botanicznych skarbach Biblioteki Raczyńskich. Opowiada Karolina Tomczyk-Kozioł.
Miłośnicy roślin. O pionierskich dziełach wybitnych botaników – część 1
Parafrazując Cycerona, człowiek potrzebuje do życia nie tylko bibliotek, ale i ogrodów. Wszystkich miłośników roślin zapraszamy zatem do wysłuchania podcastu o wyjątkowych zabytkach piśmiennictwa traktujących o ziołolecznictwie, botanice i medycynie. Wśród nich zielniki, monografia drzewoznawstwa i dzieła „tego, który uporządkował przyrodę”, czyli Karola Linneusza. Opowiada Karolina Tomczyk-Kozioł.
Na poznańską mod(ł)ę. W XIX-wiecznej garderobie – część 2
W drugim odcinku opowieści o modzie w XIX opowiemy o specyfice mody dziecięcej, tajemnicach męskich krawatów i cylindrów, a także o gorsetach i tych częściach kobiecej garderoby, o których mówiło się „niewymowne”. Opowiada Karolina Tomczyk-Kozioł.
Na poznańską mod(ł)ę. W XIX-wiecznej garderobie – część 1
W co ubierały się poznańskie elegantki od początku XIX wieku do wybuchu Wielkiej Wojny? Skąd czerpały inspiracje? Jak nosili się wytworni mężczyźni? Czy to możliwe, że w XIX wieku fotografowano tylko dziewczynki? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w najnowszym podcaście Biblioteki Raczyńskich, w którym sprawdzimy, czy pogoń za modą to wyzwanie tylko naszych czasów. Opowiada Karolina Tomczyk-Kozioł
Kogo nie widać w Bibliotece?
Dziś dzień bibliotekarzy, bibliotek i wszystkich, którzy w bibliotece pracują. Najlepiej znacie bibliotekarzy, którzy doradzają przy wyborze książek, prowadzą lekcje biblioteczne, warsztaty i szkolenia. Ale poza bibliotekarzami pracującymi z czytelnikiem, w bibliotece jest wielu ludzi, którzy działają na rzecz czytelnictwa i książki. Dział gromadzenia i opracowania, księgowość, administracja, bibliotekarz systemowy, promocja… m.in. o tym opowiadamy w kolejnym podcaście. O bibliotece od zaplecza opowiada Katarzyna Wojtaszak, rzecznik prasowy Biblioteki.
Czarny pies u Raczyńskich
W dniu 191. rocznicy otwarcia Biblioteki Raczyńskich zapraszamy na premierę słuchowiska inspirowanego legendą o grasującym po Bibliotece za czasów Edwarda Raczyńskiego czarnym psie. Przeniesiemy się w czasie do lat 30. XIX wieku, zajrzymy do kuchni i podsłuchamy, co mówią na mieście o Edwardzie i jego żonie. Poznamy historię tajemniczego psa i dowiemy się, co czyta modystka Marianna i pan Marcin – znajomy rodziny Raczyńskich.
Występują:
modystka Marianna: Anna Skoczek (kierownik Działu Koordynacji Działalności Kulturalnej i Promocji
kucharka Kaczmarkowa: Katarzyna Wojtaszak (rzecznik prasowy)
pan Marcin, znajomy rodziny Raczyńskich: Sławomir Pacholczyk (grafik)
oraz pies Miś
Scenariusz: Katarzyna Wojtaszak
Montaż i udźwiękowienie: Anna Skoczek
Oprawa graficzna: Paulina Nowak
Nagranie zrealizowano w Bibliotece Raczyńskich.
Literacki kanon zbrodniarzy – część 2
Czy las pełen malin może być scenerią zbrodni? Jaka kara czeka z złamanie przysięgi? Czy można mordować w imię wyższych idei? Czy człowiek ma w sobie coś z biesa? O romantycznych zbrodniach w dziełach Mickiewicza i Słowackiego oraz najbardziej znanej książce ze zbrodnią w tytule w drugim odcinku naszego podcastu.
Literacki kanon zbrodniarzy – część 1
W kolejnych 2 podcastach przyjrzymy się największym zbrodniarzom znanym z kart klasyki literatury światowej.
Zaczynamy od pełnej morderstw, podstępów, krzywoprzysięstwa i zdrad mitologii: wspomnimy o rodzie Labdakidów i czarownicy Medei. Sięgniemy też do Szekspira: opowiemy o „zielonookim potworze zazdrości” Otella i wytrawmy manipularze Jagonie. Nie zabraknie też Lady Makbet i kilku historycznych dowód na wciąż żywą, złą sławę „tragedii szkockiej”.
Klasycy kryminału – część 2
W drugiej części opowieści o najważniejszych twórcach kryminałów sprawdzimy, którego bohatera najbardziej lubiła Agatha Christie, jaki belgijski pisarz wymyślił jednego z najbardziej znanych inspektorów francuskiej policji, a także co łączy polski kryminał z Szekspirem.
Klasycy kryminału – część 1
W dwóch podcastach przypomnimy sylwetki i bohaterów, którzy przeszli do światowej klasyki kryminału. Zaczynamy od uznanego za ojca kryminału Edgara Allana Poe oraz twórcy jednego z najsłynniejszych detektywów- Artura Conan Doyle’a. Opowiemy też o pewnym francuskim pisarzu, którego książkę doceniał nawet Herkules Poirot.
Kanon lektur nieczytanych – cześć 4: „Nad Niemnem”, „Ludzie bezdomni”, „Granica”
W ostatniej części naszej opowieści o lekturach mowa będzie o zielnikach Orzeszkowej, która znana jest z wyjątkowych opisów przyrody. Zastanowimy się, czy doktor Judym jest frajerem, a także poszukamy w „Ludziach bezdomnych” elementów, które przeoczyła cenzura. Będą też „Trudne sprawy Zenona Ziembiewicza”, czyli próba opracowania „Granicy” jako paradokumentu. Na koniec garść lekturowych porad od nauczycieli i uczniów, którzy współtworzyli z nami Kanon.
Kanon lektur nieczytanych – część 3: „Dziady”, „Pan Tadeusz”, „Cierpienia młodego Wertera”
Zabieramy się za lektury romantyczne. Opowiemy o tym, co łączy „Dziady” z „Gwiezdnymi wojnami”, dlaczego współcześni Mickiewiczowi uznali, że „Pan Tadeusz” jest zbyt niepoważny jak na poemat narodowy. Będzie też trochę o samym wieszczu, który dziś byłby genialnym raperem. Zastanowimy się, czy Werter był buntownikiem oraz jaki wpływ miały i mają na nas fake newsy.
Kanon lektur nieczytanych – część 2: „Chłopi”, „Potop”
W kolejnym odcinku Kanonu lektur nieczytanych opowiemy o kobietach w „Chłopach” i lipieckiej wersji hygge. Będzie też o Sienkiewiczu, który świetnie sprawdziłby się w Hollywood oraz o tym, co łączy Kmicica z pewnym bokserem.
Kanon lektur nieczytanych – część 1: „Lalka” i „Wesele”
Kanon lektur nieczytanych powstał w Bibliotece Raczyńskich w połowie 2019 roku. Razem z czytelnikami, uczniami i polonistami wybraliśmy książki, które najczęściej pojawiały się w pytaniu o najgorszą lekturę szkolną oraz postanowiliśmy trochę je odkurzyć. Z przymrożeniem oka spojrzeliśmy na bohaterów i autorów, mając nadzieję, że uda się wydobyć z „lektury”, po prostu ciekawą książkę.
Lektury przedstawiamy w kolejności wybranej przez uczniów- od najgorszej. Jest to kolejność umowna, bo wiemy, że tak jak przeciwników, tak wiele omawianych tu tytułów ma swoich gorących wielbicieli. W pierwszym odcinku „Lalka” i „Wesele”. Opowiemy jak mógłby wyglądać współczesny serial inspirowany powieścią Prusa, czy autor myślał o kontynuacji powieści, a także co mogłyby pisać portale plotkarskie w 1900 roku oraz czy Wyspiański miał coś wspólnego z …krzesłem.
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Bibliotece Raczyńskich i nie boicie się zapytać
Kiedy nasze życie wróci do normy, znów pojawią się pytania. Już dziś przygotowujemy się do tego wytęsknionego powrotu czytelników do Biblioteki i odpowiadamy na to, co najczęściej nurtuje naszych czytelników i o co najczęściej pytają przez messengera.
Dlaczego nie można samodzielnie przedłużyć terminu oddania książki i czy niezbędne jest zostawianie rzeczy w szatni? O tym mówimy w kolejnym podcaście. Rozwiewamy też wątpliwości dotyczących opłat bibliotecznych oraz naszych umiejętności czytania w myślach. Słowem: wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Bibliotece Raczyńskich i nie boicie się zapytać.
Co czyta Poznań? – część 2
Czy
czyta Poznań? Czyli druga część naszej opowieści o najchętniej
wypożyczanych u nas książkach. Tym razem opowiadamy o wyborach naszych
najmłodszych czytelników i książkach, które podbiły ich serca w 2019
roku.
Co czyta Poznań? – część 1
Co czyta Poznań? Jakie książki najchętniej wypożyczali nasi Czytelnicy w 2019 roku? Czym kierujemy się wybierając książki i co nas zaskoczyło listach najpopularniejszych tytułów? O(d)powiadamy!