Obrazek do wydarzenia. Na ciemnym tle ozdobionym astronomicznymi rysunkami i kartograficznymi wzorami widnieje tytuł wystawy oraz wizerunek siedzącego przy globusie Mikołaja Kopernika

Astronomia i księgi. Wokół „De revolutionibus” Mikołaja Kopernika

Na wystawie w Galerii Atanazego prezentowane są woluminy trzech wydań dzieła Mikołaja Kopernika De revolutionibus orbium coelestium, w tym pierwsze norymberskie z 1543 r., bazylejskie z 1566 r. oraz amsterdamskie z 1617 r. Pozostała część wystawy to dzieła przed- i  pokopernikańskie. Są to inkunabuły i starodruki w tym dzieła takich autorów jak Ptolemeusz (jego Geografa, znana również pod nazwą Cosmographia), Galileusz, Heweliusz, de Sacrobosco, Tycho Brahe i innych. Ponadto atlasy nieba Andreasa Cellariusa w wydaniachz XVII i XVIII w. Starodruki te, a jest ich blisko 30, pochodzą ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich, ale także z Biblioteki Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Biblioteki Kórnickiej PAN, Biblioteki Głównej UAM. Wystawę będzie dopełniał XVII-wieczny portret M. Kopernika autorstwa J. Gładysza ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Kórniku oraz globus nieba z kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu. Wprowadzeniem i zaproszeniem do ekspozycji prezentowanej w Galerii jest wystawa planszowa zaprojektowana przez artystę grafika prof. Krzysztofa Białowicza, która artystycznie ukazuje 14 egzemplarzy pierwszych wydań De revolutionibus, jakie znajdują się obecnie w zbiorach 12 bibliotek w Polsce. Plansze prezentują poszczególne egzemplarze w sposób niezwykle atrakcyjny dla widza, łącząc warstwę ilustracyjną z przygotowanymi przez bibliologów komentarzami i opisami stanowiącymi dopełnienie edukacyjnych walorów wystawy.

Wystawa kopernikańska: Astronomica et libri. Wokół „De revolutionibus” Mikołaja Kopernika prezentowana w Bibliotece Raczyńskich od 16 lutego do 11 marca 2024 r., zamyka „Rok Kopernikański” i obchody 550. rocznicy urodzin toruńskiego astronoma.

Podczas wernisażu wykład Wielkie księgi, wielkie syntezy wszechświata: Ptolemeusz, Kopernik, Brahe, Kepler wygłosił prof. dr hab. Jarosław Włodarczyk (Instytut Historii Nauki PAN w Warszawie i członek korespondent PAN)

Oprowadzania kuratorskie po wystawie: 21, 28 lutego oraz 6 marca o 13.30 oraz 17.00 zgłoszenia: zapisy@bracz.edu.pl. Szkoły zainteresowane bezpłatnym oprowadzaniem prosimy o kontakt mailowy:  wojciech.gras@bracz.edu.pl.
Wystawę będzie można zwiedzać w Galerii Atanazego od poniedziałku do piątku od 12:00 do 18:00. UWAGA w soboty wystawa nieczynna.

Przeskocz do treści