W ramach Dni Kultury Czeskiej w Brnie odbędą się wydarzenia organizowane przez Bibliotekę Raczyńskich.
Celem projektu „Dni kultury polskiej w Brnie 2025” jest rozwój współpracy Biblioteki Raczyńskich (Poznań), Biblioteki J. Mahena (Brno) oraz Instytutu Polskiego (Praga).
Biblioteka Raczyńskich, jak i Biblioteka J. Mahena główną działalność skupiają wokół książki i czytelnictwa. Książka bowiem to nie tylko tekst konkretnego autora. Książka – zwłaszcza dziecięca – to również obraz, a więc ilustracja. To opowieść. To przedmiot, który może być dziełem sztuki lub częścią artystycznej instalacji. Książka może stać się też tematem rozmowy oraz inspiracją do poznania i porozumienia.
Jak pokazują badania, Czesi i Morawianie są w czytelniczej czołówce Europy. Zatem poprzez książkę- jej ilustrację, spektakl na jej podstawie, warsztaty, spotkanie z autorem, wykorzystanie książki jako elementu tworzącego nowy eksponat, chcemy prezentować kulturę polską i zainteresować nią czeskich odbiorców.
Program
31 marca (poniedziałek)
10.00 Biblioteka Mahena: Spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke,
17.00 Nowy Ratusz: Otwarcie wystawy Ewy Mróz-Pacholczyk „Karta[w]pamięci”
18.00 Biblioteka Mahena: Otwarcie Dni Kultury Polskiej w Brnie, otwarcie wystawy „Polska Szkoła Ilustracji. Dzisiaj”.
1 kwietnia (wtorek)
9.00 Biblioteka Mahena: Warsztaty plastyczne dla uczniów Střední školy umění a designu a Vyšší odborné školy z prof. Bianką Rolando z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
17.00 Biblioteka Mahena: Polska Szkoła Ilustracji. Dzisiaj. Wykład prof. Krzysztofa Molendy z Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.
2 kwietnia (środa)
9.00 Biblioteka Mahena: Warsztaty plastyczne dla uczniów Střední školy umění a designu a Vyšší odborné školy z Bianką Rolando z Uniwersytetu im. Adama Mickieiwcza w Poznaniu
10.00 Biblioteka Mahena: „Szewczyk Dratewka” spektakl asz.teatru na motywach legendy Janiny Porazińksiej
3 kwietnia (czwartek)
9.00 Willa Mahena: Polsko-czeskie czytanie książki Marcina Mortki „Tappi i niezwykłe miejsce”, czyta Tadeusz Lisiecki z asz. teatru
wystawy:
Polska szkoła ilustracją. Dzisiaj.
Polska ilustracja książkowa dla dzieci ma długą i bogatą, sięgającą początków XX wieku, tradycję. Współczesna ilustracja polska nawiązuje do dziedzictwa, pozostaje również nowatorska, wielowątkowa i oryginalna, co potwierdza szerokie uznanie na arenie międzynarodowej. Dzisiejsi ilustratorzy czerpią inspiracje z różnych źródeł – od sztuki ludowej i rękodzieła po grafikę cyfrową i współczesne trendy projektowania graficznego. Często poszerzają granice tej sztuki, eksperymentując z formą, materiałem i techniką, tworząc wizualne światy, które będąc częścią opowiadanych historii, stają się często samoistnymi, autorskimi dziełami sztuki.
Wystawa prezentowana w Brnie pokazuje przekrój współczesnej polskiej ilustracji dla dzieci, przedstawiając twórczość wybranych czołowych artystów: Iwony Chmielewskiej, Emilii Dziubak, Marianny Sztymy, Ewy Kozyry-Pawlak, Pawła Pawlaka, Eli Wasiuczyńskiej oraz duetu Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Prezentowani artyści pokazują, jak odmienne mogą być sposoby opowiadania historii obrazem, wprowadzając – nie tylko młodego czytelnika – w fascynujący świat pełen wyobraźni. Charakter współczesnej ilustracji polskiej to przede wszystkim różnorodność artystycznej ekspresji – od baśniowości, prostoty, swobody i humoru po złożoność emocjonalną i symbolikę.
Wystawa jest zaproszeniem do zapoznania się z bogactwem współczesnej polskiej ilustracji dla dzieci, w której tradycja spotyka się z nowoczesnym podejściem do narracji wizualnej.
Opracowanie merytoryczne wystawy: prof. Krzysztof Molenda, opracowanie graficzne: Sławomir Pacholczyk. Wystawa prezentowana w Bibliotece Mahena do końca kwietnia
Karta [w:] pamięci. Człowiek jako nośnik
Wystawa podejmuje temat książki jako nośnika informacji. Tworzenie, gromadzenie i przekazywanie informacji to aspekty wiodące w podjętym wątku. Zostały ujęte w pracach o różnym charakterze, od obrazu przez obiekt po formę umieszczoną na sylwetce człowieka. Czynnikiem spajającym realizacje jest struktura osadzona w zawężonej gamie kolorystycznej. Autorką wystawy jest Ewa Mróz-Pacholczyk z Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Wystawa prezentowana w Krużganku Nowego Ratusza do 16 kwietnia.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
This project is co-financed by the Minister of Culture and National Heritage of the Republic of Poland from the Culture Promotion Fund.

