plakat Festiwalu Ludzie Książki

Festiwal Ludzie Książki vol.3

7 i 8 czerwca, Biblioteka Raczyńskich

Festiwal Ludzie Książki
Tegoroczna, trzecia już, odsłona festiwalu pozwoli przyjrzeć się pracy człowieka książki: biografisty, tłumacza, autora. Porozmawiamy o sztucznej inteligencji w świecie książki, a także zaprosimy na zwiedzanie wystawy skarbów jednego z poznańskich przedwojennych bibliofilów. Poznamy także historię Konstancji Raczyńskiej, żony fundatora Biblioteki.  Współorganizatorem festiwalu jest Fundacja Dom Książki i  Dom Wydawniczy Rebis.

7 czerwca (piątek) godz. 17.00 Biblioteka Raczyńskich Filia Sztuki, pl. Wolności 19, sala 5
Sztuczna inteligencja w świecie książki – panel

O sztucznej inteligencji mówi się wiele, także w kontekście literatury. Jak dziś pisarze wykorzystują AI? Czy już niedługo będziemy czytać książki wygenerowane przez sztuczną inteligencję? Jakie wyzwania stoją przed wydawcami, pisarzami? Co z prawem autorskim? Porozmawiają o tym Sylwia Błach, pisarka i informatyczka, Piotr Bojarski, pisarz i kierownik Centrum Szyfrów Enigma i Adrian Tomczyk z Wydawnictwa Świat Książki. Rozmowę poprowadzi Izabela Sadowska, prezeska Lubimy Czytać.

7 czerwca (piątek) godz. 19.00 Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala 1
Spotkanie z Magdą Jaros autorką „Anioł i twardziel. Biografia Romana Wilhelmiego”

Roman Wilhelmi, Nikodem Dyzma, gospodarz Anioł, Starski w „Lalce”, aktor obdarzony wielką charyzmą i trudnym charakterem. O urodzonym w Poznaniu aktorze i pracy nad jego biografią opowie Magda Jaros, autorka m.in. biografii Franciszka Pieczki, która znalazła się w zestawieniu „Co czyta Poznań 2023”. Spotkanie poprowadzi Joanna Divina.

8 czerwca (sobota), godz. 11.00 Biblioteka Raczyńskich zbiórka w holu
Konstancja Raczyńska – pani biblioteki. Zwiedzanie Biblioteki

Tłumaczka, rysowniczka, kobieta silnie zaangażowana w sprawy kultury i społeczeństwa. Córka polityka Stanisława Szczęsnego Potockiego oraz malarki i kolekcjonerki sztuki Józefiny Amalii Potockiej z Mniszchów. Druga żona Jana Potockiego, autora „Rękopisu znalezionego w Saragossie”, żona Edwarda Raczyńskiego, do którego biblioteki ofiarowywała i kupowała książki. Rysy jej twarzy ma Hygiea z pomnika stojącego przed Biblioteką Raczyńskich. Zapraszamy na zwiedzanie Biblioteki, które połączone będzie opowieścią o czasach i życiu Konstancji Raczyńskiej.
Obowiązują zapisy: zapisy@bracz.edu.pl. i tel. 61 885 89 55 (od 8.00 do 16.00 od poniedziałku do piątku).

8 czerwca (sobota), godz. 14.00 Biblioteka Raczyńskich Galeria Atanazego, Al. Marcinkowskiego 23
Zwiedzanie kuratorskie wystawyChopin, Matejko, dawne mapy – skarby Latanowicza w Bibliotece Raczyńskich”

Wystawa prezentująca część tzw. skarbu Stanisława Latanowicza, czyli największej mieszczańskiej kolekcji okresu międzywojennego należącej do tego bibliofilia, którą w 1938 r. miasto Poznań zakupiło od spadkobierców dla Biblioteki Raczyńskich. Na wystawie będzie można zobaczyć m.in. kilkanaście map z lat 1572-1762; przywileje królów i królowych polskich, autografy (m.in. F. Chopina, J. Matejki, J. Kasprowicza, A. Gołuchowskiego, abp. F. Stablewskiego, T. Kościuszki, W. Reymonta, H. Sienkiewicza).

8 czerwca (sobota),  godz. 17.00 Biblioteka Raczyńskich Filia Sztuki, pl. Wolności 19, sala 5
Spotkanie z Jackiem Dehnelem

Jacek Dehnel – pisarz autor m.in. „Lali”, „Balzakianów” „Łabędzi”, nominowany do Angelusa i Nagrody Literackiej Nike, tłumacz Faulknera, Wilde’a, Larkina, publicysta, autor eksperymentujący z gatunkami – współautor cyklu kryminałów retro o profesorowej Szczupaczyńskiej, a także lektor audiobooka. O pisaniu, przekładzie i wielu wcieleniach człowieka książki z Jackiem Dehnelem porozmawia Remigiusz Koziński.

 

Przeskocz do treści