Zdjęcie z konferencji prasowej

Kolejne atlasy znów są piękne

Kolejne cenne i budzące zachwyt atlasy Biblioteki Raczyńskich zostały zakonserwowane i wróciły do naszych zbiorów. W czwartek  25 lipca odbyła się konferencja prasowa poświęcona zarówno atlasom, jak i stanowi czytelnictwa w pierwszym półroczu 2019 roku.

Wybrane z kartograficznych zbiorów Biblioteki Raczyńskich atlasy z XVI, XVII i XVIII wieku  zostały oczyszczone, poddane konserwacji i digitalizacji.  Projekt „Modernizacja budynku Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu oraz konserwacja i digitalizacja cennych zbiorów bibliotecznych”, na który Biblioteka Raczyńskich otrzymała ponad 14 milionów złotych dofinansowania z Unii Europejskiej dotyczy nie tylko modernizacji historycznego gmachu Biblioteki Raczyńskich, ale również konserwacji cennych zbiorów bibliotecznych. Prace prowadzone są na bieżąco.  Wśród atlasów, które powróciły do Biblioteki znajduje się  między innymi pierwszy nowożytny atlas świata wydawany od 1570 roku, który zawiera pierwszą dokładną mapę Polski Wacława Grodeckiego. Podziwiając  kunsztownie zdobione, ręcznie kolorowane mapy świata i nieba  możemy także prześledzić  losy ksiąg, np.  w osiemnastowiecznym  atlasie świata znajdują się wpisy jego kolejnych właścicieli – od  Jezuitów z 1718 roku,  przez wpisy  z XIX wieku, aż po ostatni, uczyniony ręką generała Adama Kicińskiego, zapis z roku 1939.

 

Poza powrotem zbiorów, Biblioteka Raczyńskich ma też inny powód do radości.  Sprawozdania z pierwszego półrocza 2019 roku napawają optymizmem, ponieważ cały czas rośnie czytelnictwo. W  pierwszym  półroczu 2019 roku do Biblioteki Raczyńskich zapisało się  58 990 czytelników, czyli o ponad 1300 osób  więcej niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym.  Czytelnictwo wzrasta zarówno w filiach (obecnie jest tam zarejestrowanych ponad 48 tysięcy osób – o ponad tysiąc więcej niż w pierwszym półroczu 2018 roku) oraz w czytelniach i wypożyczalni w gmachu głównym, z których korzysta ponad  10 i pół tysiąca czytelników (o 160 więcej niż rok temu).  Jak powiedziała podczas konferencji Dyrektor Anna Gruszecka, rosnąca liczba czytelników jest wynikiem pracy i zaangażowania bibliotekarzy oraz ciekawej oferty książkowej, która odpowiada gustom osób w każdym wieku.

 

 

 

Udostępnij:
Przeskocz do treści