Kultura on lineW związku z epidemią, kultura przeniosła się do sieci. Poszukujący książek oraz innych legalnych źródeł dostępu do sztuki mogą korzystać m.in. ze stron:

https://wolnelektury.pl/ klasyka polska i światowa dla dzieci i dorosłych, 5 tysięcy utworów w wolnym dostępie
https://lektury.gov.pl/  wybór lektur dla uczniów  z różnych poziomów nauczania
https://polona.pl/ literatura, ale także grafiki i archiwalne czasopisma ponad 3 miliony obiektów
https://www.wbc.poznan.pl/dlibra w zbiorach Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej znajduje się m.in. kolekcja dzieł Kraszewskiego
https://fbc.pionier.net.pl/ prawie 7 milionów obiektów związanych z szeroko rozumianą kulturą i sztuką
https://ninateka.pl/ filmy, teatry, koncerty, programy o literaturze i kulturze
https://www.youtube.com/channel/UCfNFD9kA84WtfckM0O7ftUg/videos Bajkowisko, czyli kanał z bajkami dla dzieci

Darmowe ebooki znajdują się też na stronach: woblink https://woblink.com/katalog/ebooki/darmowe , publio.pl   http://www.publio.pl/darmowe.html,   nexto.pl   https://www.nexto.pl/ebooki/darmowe_c1219.xml,  ebooks43 http://www.ebooks43.pl/, ebook.pl https://ebook.pl/313-bezplatne , virtualo https://virtualo.pl/ebooki/?price=1

Polecamy także nasze, biblioteczne treści: podcasty, a wśród nich m.in. Kanon lektur nieczytanych i odcinki dot. kryminałów, audiobooki z przygodami Sherlocka Holmesa oraz  filmiki z wierszami i bajkami czyli BRACZYTANKI.  Zapraszamy na stronę:  http://www.bracz.edu.pl/o-bibliotece/podcast/, nasz kanał na You Tube https://www.youtube.com/watch?v=HlqY1pZfTLw  oraz na Spotify https://open.spotify.com/show/4HhoITdD2hB70mQuVqTYKy , Soundcloud https://soundcloud.com/user-757982321.


Warto śledzić strony i media społecznościowe bibliotek, wydawnictw, teatrów i muzeów, ponieważ można dzięki nim trafić na transmisje spotkań autorskich, spektakli, koncertów, oprowadzań po wystawach, bajki czytane przez znanych i lubianych,  a także znaleźć np. kolorowanki lub gry dla dzieci. 

Pozostałe źródła online
Naukowe:
https://www.doabooks.org/ Serwis prowadzony przez DOAB Foundation, holenderską organizację non profit powołaną przez OAPEN Foundation i OpenEdition, rejestrujący dane o monografiach publikowanych w otwartym dostępie. Jego celem jest promowanie i zwiększanie widoczności książek akademickich. Metadane można przeszukiwać i przeglądać.
https://books.google.pl/ Narzędzie Google służące do wyszukiwania książek z różnych dziedzin. Nie wszystkie książki w katalogu mają charakter naukowy, wyszukiwarka rejestruje nie tylko materiały bezpłatne, część książek można przeczytać w całości, część udostępniana jest w widoku z ograniczonym podglądem. Nie jest to wyszukiwarka naukowa.
http://pon.edu.pl/ Otwórz Książkę Cyfrowa kolekcja publikacji naukowych polskich uczonych udostępniana przez Platformę Otwartej Nauki. Książki można pobrać lub przeczytać w serwisie.
Inne:
https://comicbookplus.com/ Comic Book Plus Platforma oferująca legalny dostęp do komiksów, także tych z domeny publicznej.
https://www.europeana.eu/pl Europeana Wirtualne muzeum i biblioteka oraz archiwum umożliwiające przeszukiwanie zasobów europejskich bibliotek cyfrowych, muzeów i archiwów z jednego punktu. Zasoby polskich bibliotek cyfrowych (nie tylko naukowe) przeszukuje Federacja Bibliotek Cyfrowych.
http://en.childrenslibrary.org/ International Children’s Digital Library Kolekcja książek literatury dziecięcej z całego świata, administratorem biblioteki jest International Children’s Digital Library Foundation (ICDL Foundation).
https://etc.usf.edu/lit2go/ Lit2Go Amerykański serwis audiobooków i eBooków w języku angielskim, będący częścią Educational Technology Clearinghouse, prowadzony przez University of South Florida. Kolekcja zawiera opowiadania i wiersze w formacie MP3 wraz ze streszczeniem, inspirującym cytatem, czasem odtwarzania i liczbą słów, do każdej pozycji dołączono wersję tekstową w formacie PDF.
http://www.openculture.com/ Open Culture Na bieżąco aktualizowane źródło wszelkiego rodzaju darmowych treści kultury, serwis zawiera przegląd nagrań audio i kanałów wideo, setki ebooków, audiobooków w jednym miejscu, dostępna jest też lista darmowych platform z kursami online.
https://openlibrary.org/ Open Library Biblioteka książek anglojęzycznych, popularnonaukowych i beletrystycznych, jest częścią Internet Archive (https://archive.org/ ) największej prywatnej biblioteki cyfrowej działającej w modelu non profit, archiwum światowego internetu udostępnia też filmy, pliki graficzne, dane i działające gry komputerowe. Materiały tekstowe (książki, artykuły i inne teksty) można też wyszukiwać w kolekcjach: eBooks and Texts (https://archive.org/details/texts ).
http://www.opensourceshakespeare.org/ Open Source Shakespeare Witryna w całości poświęcona wielkiemu dramaturgowi, prowadzona przez George Mason University. Zawiera kompletne teksty wszystkich dzieł Szekspira w języku angielskim, wszystkie znajdują się w domenie publicznej.
http://www.gutenberg.org/ Project Gutenberg Elektroniczna biblioteka tysięcy zdigitalizowanych książek napisanych w różnych językach, również w języku polskim, w większości są to materiały z domeny publicznej, najstarsze nie były obłożone prawami autorskimi, do innych prawa te wygasły (decydują zasady amerykańskiego prawa autorskiego – projekt działa na serwerach znajdujących się w USA), większość książek w wersji papierowej została opublikowana przed 1924. Ebooki dostępne są w różnych formatach. Projekt Gutenberg oferuje też audiobooki: Human-read Audio Books https://www.gutenberg.org/browse/categories/1.
Przeskocz do treści