Znamy laureatów nagrody im. Józefa Łukaszewicza

21 czerwca 2021 (poniedziałek), godz. 18.00, Taras Biblioteki Raczyńskich

Nagroda im. Józefa Łukaszewicza, upamiętniająca postać dyrektora Biblioteki Raczyńskich w latach 1829-1852 i twórcy pierwszej monografii Poznania, przyznawana jest corocznie autorom najlepszych publikacji związanych ze stolicą Wielkopolski. Celem Nagrody jest wyróżnienie i promocja najważniejszych dzieł, które podejmują tematy związane z Poznaniem, a tym samym propagowanie czytelnictwa i popularyzacja wiedzy o mieście. Kapituła konkursu nagrodziła następujące książki:

  • Olaf Bergmann i Wojciech Lizak, Antoni Radziwiłł oraz jego epoka w listach żony i córek (Poznań, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu)
  • Małgorzata Musierowicz i Emilia Kiereś, Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę (Warszawa, HarperCollins Polska)
  • Monika Piotrowska, Życie alternatywne. Amatorzy i zawodowcy w fotografii poznańskiej od 1839 do 1945 roku (Poznań, Fundacja Pix.house).

Jury przyznało honorowe wyróżnienie Katarzynie Kamińskiej – dyrektor Wydawnictwa Miejskiego Posnania oraz Janowi Skuratowiczowi – redaktorowi Biblioteki „Kroniki Miasta Poznania” za zainicjowanie i kontynuację w znakomitej formie merytorycznej i edytorskiej serii „Zabytki Poznania”.

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 21 czerwca 2021 (poniedziałek) o godz. 18.00. Spotkanie będzie okazją do spojrzenia na historię XIX wieku widzianą z perspektywy jednego z arystokratycznych rodów, do rozmowy o dziejach poznańskiej fotografii oraz do dopowiedzenia wątków i wyjaśnienia szczegółów najsłynniejszej poznańskiej sagi.

Zainteresowanych udziałem w spotkaniu prosimy o kontakt mailowy na adres zapisy@bracz.edu.pl, na maile czekamy od 7 czerwca.

Rozmowę z autorami książek, w których Poznań gra ważną rolę, poprowadzi Grażyna Wrońska.

Na stronie Radia Poznań można posłuchać wywiadów z jurorami konkursu na temat książek nominowanych do nagrody.

Udostępnij:
Przeskocz do treści