„Spotkania bez fikcji” cykl spotkań z autorami reportaży

Jesienią zapraszamy na nowy cykl wydarzeń „Spotkania bez fikcji”, podczas których gościć będziemy autorów reportaży. Będzie to okazja do rozmowy o tym gatunku literackim, o tym jaka jest rola literatury non-fiction, o weryfikacji informacji i fake newsach oraz o osobistych doświadczeniach zaproszonych autorów.

 

W dobie zalewu informacji, błyskawicznie reagujących mediów elektronicznych i social mediów potrzebna jest refleksja nad sposobami opisywania świata.  Młodzież miała okazję wziąć udział w warsztatach na temat reportażu, weryfikacji informacji i współczesnych mediów.  Dla czytelników zaplanowaliśmy sześć otwartych spotkań autorskich w historycznym gmachu biblioteki przy pl. Wolności 19, które będą również transmitowane na Facebooku  tłumaczone na polski język migowy.

 

W środę 2 października o 18:00 gościć będziemy architekta, autora wielokrotnie nagradzanych reportaży – Grzegorza Piątka. Jest on laureatem Paszportu Polityki w kategorii literatura za rok 2022 i nagrody „Nike” czytelników za rok 2023.  Został on w tym samym roku laureatem Nagrody im. Jerzego Giedroycia za książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”. Spotkanie prowadzone przez Błażeja Wandtke będzie poświęcone w książce „Starzyński. Prezydent z pomnika”.

 

Bohaterem drugiego spotkania będzie Szymon Wróbel, autor dwóch książek poświęconych biskupowi Tadeuszowi Pieronkowi: „Ojciec, czyli o Pieronku” i „Jego oczami” oraz zapisami rozmów ze znanymi postaciami o poczuciu humoru „Humorem i (u)Śmiechem”. W czwartek 10 października autor rozmawiać będzie o najnowszej książce „Zawieszeni. O zaginionych i ludziach, którzy ich szukają”.

 

We wtorek 22 października spotkamy się z Cezarym Łazarewiczem autorem bestselerowych reportaży, które przyniosły pisarzowi wiele wyróżnień. Został laureatem nagrody Książki Historycznej Roku  w 2016 i w 2017 nagrody Nike za książkę „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”. Doczekała się ona również ekranizacji. Najnowszy reportaż „Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa” został nominowany do nagrody Nike. Już po tych dwóch tytułach widać, że autor dobrze czuje się w tematyce historycznej i to ta tematyka będzie dominowała podczas tego spotkania.

 

W listopadzie zaprosimy Państwa na spotkanie z dziennikarzem i reporterem Zbigniewem Parafianowiczem, autorem książek dotyczących współczesnej Ukrainy: „Śniadanie pachnie trupem. Ukraina na wojnie” i najnowszej „Polska na wojnie”. A także „Prywatne armie świata czyli jak wyglądają współczesne konflikty”. To spotkanie odbędzie się 14 listopada. Zaprosiliśmy też Jacka Hołuba autora reportaży społecznych: „Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci”, „Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera”, „Beze mnie jesteś nikim. Przemoc w polskich domach”, „Wszystko mam bardziej. Życie w spektrum autyzmu”. To propozycja na 27 listopada.

 

Cykl zamkniemy 3 grudnia spotkaniem z Mariuszem Szczygłem autorem reportaży kojarzonym głównie z tematyką czeską, tym razem jednak będziemy chcieli porozmawiać o reportażu. Pretekstem do rozmowy będzie jedna z ostatnich książek autora „Fakty muszą zatańczyć”. Uznany, nagradzany autor ma z pewnością dużo do przekazania słuchaczom na temat współczesnych mediów i roli literatury non-fiction.

 

Zapraszamy do Biblioteki Raczyńskich na cykl  „Spotkania bez fikcji” wszystkich zainteresowanych dobrą literaturą, którzy chcieliby zrozumieć szybko zmieniający się świat.

 

Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patronat medialny

Udostępnij:
Przeskocz do treści