Obrazek do wydarzenia przedstawia okładkę książki - fragment budynku z tarasem wysoko w górach i leżakami w równym rzędzie z dziećmi kuracjuszami. Obok autorka książki, uśmiechnięta kobieta z długimi włosami w białej koszuli w kolorowe, geometryczne plamki.

Spotkanie autorskie z Beatą Chomątowską wokół książki „Miasto dzieci świata”

Filia 4 na Łazarzu zaprasza czytelników na spotkanie z Beata Chomątowską, autorką, w której centrum zainteresowania znajdują się miasta i architektura (za Betonię otrzymała nominację do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii esej).  Okazją do rozmowy jest najnowsza książka  Miasto Dzieci Świata.

Beata Chomątowska opisuje historię Rabki-Zdroju, począwszy od odkrycia dobroczynnych solanek. Złoty okres uzdrowiska przypada na międzywojnie, gdy pod zarządem rodziny Kadenów rozwija się nasza rodzima „czarodziejska góra” – z eleganckimi pensjonatami, dancingami i elitarnymi szkołami dla młodzieży z dobrych domów. Potem nadchodzą mroczne dni: w Rabce powstaje inna szkoła, w której przyszli członkowie oddziałów SS ćwiczą się w wykonywaniu egzekucji, bezpowrotnie znikają też żydowscy mieszkańcy miasta. W 1945 roku dochodzi do napadów na żydowskie sierocińce, a „leśni” jeszcze długo nie składają broni, wcielając w życie mit podhalańskiego zbójnika. Polska Ludowa tworzy tu wielki sanatoryjny kombinat dla najmłodszych, gdzie pełni oddania lekarze walczą o zdrowie przyszłych pokoleń. We wspomnieniach wielu małych kuracjuszy sanatorium przypomina jednak kolonię karną… (opis ze strony Wydawnictwa Czarne).

Udostępnij:
Przeskocz do treści