Obrazek do wydarzenia przedstawia okładkę książki, na której na czerwonym tle narysowany jest rurociąg oraz poniżej wizerunki młodych polityków: Gerharda Schroedera i Władimira Putina.

Spotkanie wokół książki „Moskiewski łącznik. Sieć Schrödera i droga Niemiec ku zależności” R. Bingenera i M. Wehnera

Dziewięć dni przed rosyjską napaścią na Ukrainę Olaf Scholz leci do Moskwy. Podróż z 15 lutego 2022 roku jest ostatnią podjętą przez niemieckiego kanclerza próbą powstrzymania nadciągającej wojny. Jednak rozmowa na Kremlu z Putinem przy długim na sześć metrów stole przebiega w lodowatej atmosferze. Na konferencji prasowej pada skierowane do Putina pytanie o Gerharda Schrödera, świeżo mianowanego członka rady nadzorczej Gazpromu. Putin odpowiada, że dołączenie Schrödera do tego grona jest „powodem do radości”. „Niemcy powinni mieć na uwadze swoje portfele”, radzi. Winni są też politykowi SPD wdzięczność za tani gaz. „Bo to efekt jego pracy. On to osiągnął”.

O niemieckim śledztwie dziennikarskim, które za sprawą dociekliwości Reinharda Bingenera i Markusa Wehnera przypomina prawdziwy thriller będą rozmawiać eksperci Instytutu Zachodniego dr Mateusz Wiliński, Viktor Savinok oraz w roli moderatorki dr Dagmara Świerkowska-Kobus.
Współorganizator: Instytut Zachodni.

Przeskocz do treści