Przedstawiciele Biblioteki i firmy produkującej książkomaty stoją uśmiechnięci z dokumentami w rękach

Umowa na książkomaty podpisana!

11 książkomatów Biblioteki Raczyńskich stanie na poznańskich ulicach i osiedlach, zapewniając możliwość korzystania z oferty Biblioteki nowym i dotychczasowym czytelnikom w tych częściach Poznania, gdzie brakuje jej placówek.

12 października 2021) Biblioteka Raczyńskich podpisała umowę z firmą Arfido sp.zo.o. na ich wyprodukowanie, postawienie i włączenie w system biblioteczny.

Będzie można w nich wypożyczyć i zwrócić wcześniej zamówione książki, będzie też można wybrać coś z oferty zaproponowanej przez bibliotekarzy, czekającej już w szufladach urządzenia. Książkomaty nie będą usytuowane bezpośrednio przy bibliotecznych filiach (tak jak to jest w innych miastach), ale staną tam, gdzie mieszkańcy mają słabszy dostęp do filii bibliotecznych, w miejscach licznie odwiedzanych – na przykład obok supermarketów czy pętli tramwajowych.

W każdym z 11 urządzeń będą 93 skrytki na książki, w każdej ze skrytek zmieści się kilka książek. We wszystkich bibliotecznych książkomatach będzie ok. 3 tysięcy miejsc na publikacje.

Firma Arfido z podpoznańskich Chyb wyprodukuje, zainstaluje i skonfiguruje urządzenia oraz przeszkoli bibliotekarzy.

Wszystkie książkomaty mają zostać uruchomione najpóźniej do 10 stycznia 2022 roku. Koszt przedsięwzięcia to 1 897 108 zł.

Szczegółowa lokalizacja książkomatów

Książkomat nr 1:Antoninek:  ściana marketu Carrefour przy ul. Nowogrodzkiej 13/15 w Poznaniu

Książkomat nr 2:Chartowo: ściana sklepu Superkiosk1 na osiedlu Czecha 73b w Poznaniu os. Lecha 121

Książkomat nr 3:Górczyn: ściana budynku przy pętli tramwajowej Górczyn (ul. Zgoda) w Poznaniu

Książkomat nr 4:Os. Kwiatowe:  ściana budynku przy pętli tramwajowej Junikowo (ul. Grunwaldzka) w Poznaniu

Książkomat nr 5:Ławica: ściana marketu Chata Polska przy ul. Złotowskiej 45 w Poznaniu

Książkomat nr 6:Rataje: ściana marketu Lidl przy ul. Zamenhofa 132 w Poznaniu

Książkomat nr 7:Rataje: ściana budynku bloku przy ul. Katowickiej 55 w Poznaniu

Książkomat nr 8:Starołęka: przy pętli tramwajowej Starołęka (rejon ul. Forteczna – Starołęcka) w Poznaniu

Książkomat nr 9:Strzeszyn: ściana marketu Lidl rejonie ulic: Literackiej, Koszalińskiej, Żołnierzy Wyklętych, Adama Poszwińskiego w Poznaniu

Książkomat nr 10:Szczepankowo: ściana przy budynku Poczty Polskiej, ul. Szczepankowo 72D

Książkomat nr 11: Świerczewo: teren przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 przy ul. Jesionowej 14 w Poznaniu (wiata dla rowerów)

PROJEKT SFINANSOWANY:

Zakup książkomatów realizowany jest w ramach projektu „Modernizacja budynku Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu oraz konserwacja i digitalizacja cennych zasobów bibliotecznych”  współfinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020

Natomiast działania związane z promocją i obsługą książkomatów finansowane są z projektu „Sztuczna inteligencja w służbie książki”, który korzysta  z dofinansowania z Programu Kultura w ramach Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021.

Przeskocz do treści