WYSTAWY CZASOWE-mhs

Trójkąty miłosne u Sienkiewicza. Odsłona II – „Rodzina Połanieckich”.

Powieść „Rodzina Połanieckich” została wydana 130 lat temu. Dzisiaj zamierzamy zachęcić do jej ponownej lektury w kontekście doświadczeń współczesnego człowieka. Chcemy, aby opowieść o miłości i nienawiści, oddaniu i zdradzie, prawdzie i pozorach doprowadziła każdego do osobistych refleksji na temat roli kobiety oraz mężczyzny w społeczeństwie przełomu XIX i XX stulecia, a także dzisiaj. Nawiązuje do tego przewodni motyw graficzny wystawy – portret cieniowy, „silhouette”, który wyobraża poszczególnych bohaterów powieści, ale jest jednocześnie na tyle tajemniczy oraz nieokreślony, że staje się pretekstem do ponadczasowej interpretacji.

Aranżacja ekspozycji opiera się na grze słowa i obrazu, literatury ze sztukami plastycznymi. Henryk Sienkiewicz w swojej powieści obyczajowej nie tylko próbował pokazać wycinek znanej mu rzeczywistości, ale nasycił tę historię również wieloma symbolicznymi obrazami, nawiązaniami do dzieł sztuki i filozoficznych tradycji, które nieczęsto były dostrzegane przez krytykę i czytelników.

Bogactwo świata przedstawionego w powieści zainspirowało nas do skupienia się na XIX-wiecznej obyczajowości w kontekście funkcjonowania dwóch światów – środowiska ziemiańskiego i mieszczańskiego. W muzealnych przestrzeniach powstało atelier fotograficzne, w którym można przymierzyć elementy ubiorów stylizowanych na ten czas, aby wcielić się w postaci literackie nie tylko fizycznie, ale również mentalnie, próbując na nowo zinterpretować prozę Sienkiewicza.

Wystawa opowiada też o burzliwych losach powstania Rodziny Połanieckich czy o fenomenie serialowej adaptacji powieści z Anną Nehrebecką i Andrzejem Mayem w rolach głównych.

Ponadto w muzealnych salach będzie można obejrzeć XIX-wieczne bibeloty i akcesoria do ubiorów pochodzące ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego oraz Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu.

oprowadzanie kuratorskie

16 marca, g. 12:30

20 kwietnia, g. 12:30

18 maja (Noc Muzeów), g. 19:00

15 czerwca, g. 12:30

20 lipca, g. 12:30

26 października, g. 12.30

prelekcje i warsztaty

23 marca, g. 12:30

prelekcja dra Piotra Szaradowskiego, O czym mówi nam Henryk Sienkiewicz w „Rodzinie Połanieckich” na temat mody i obyczaju przełomu XIX i XX wieku

13 kwietnia, g. 12:30

spotkanie z Anną Nehrebecką

18 maja (Noc Muzeów)

Asz.Teatr u Sienkiewicza

10 sierpnia, g. 12:30

Zapach ziół – warsztaty plecenia wianków i układania bukietów

21 września, g. 12:30

Klub Książki w Muzeum Sienkiewicza: “Rodzina Połanieckich”

Przeskocz do treści