Trójkąty miłosne u Sienkiewicza. Odsłona II – „Rodzina Połanieckich”.
Powieść „Rodzina Połanieckich” została wydana 130 lat temu. Dzisiaj zamierzamy zachęcić do jej ponownej lektury w kontekście doświadczeń współczesnego człowieka. Chcemy, aby opowieść o miłości i nienawiści, oddaniu i zdradzie, prawdzie i pozorach doprowadziła każdego do osobistych refleksji na temat roli kobiety oraz mężczyzny w społeczeństwie przełomu XIX i XX stulecia, a także dzisiaj. Nawiązuje do tego przewodni motyw graficzny wystawy – portret cieniowy, „silhouette”, który wyobraża poszczególnych bohaterów powieści, ale jest jednocześnie na tyle tajemniczy oraz nieokreślony, że staje się pretekstem do ponadczasowej interpretacji.
Aranżacja ekspozycji opiera się na grze słowa i obrazu, literatury ze sztukami plastycznymi. Henryk Sienkiewicz w swojej powieści obyczajowej nie tylko próbował pokazać wycinek znanej mu rzeczywistości, ale nasycił tę historię również wieloma symbolicznymi obrazami, nawiązaniami do dzieł sztuki i filozoficznych tradycji, które nieczęsto były dostrzegane przez krytykę i czytelników.
Bogactwo świata przedstawionego w powieści zainspirowało nas do skupienia się na XIX-wiecznej obyczajowości w kontekście funkcjonowania dwóch światów – środowiska ziemiańskiego i mieszczańskiego. W muzealnych przestrzeniach powstało atelier fotograficzne, w którym można przymierzyć elementy ubiorów stylizowanych na ten czas, aby wcielić się w postaci literackie nie tylko fizycznie, ale również mentalnie, próbując na nowo zinterpretować prozę Sienkiewicza.
Wystawa opowiada też o burzliwych losach powstania Rodziny Połanieckich czy o fenomenie serialowej adaptacji powieści z Anną Nehrebecką i Andrzejem Mayem w rolach głównych.
Ponadto w muzealnych salach będzie można obejrzeć XIX-wieczne bibeloty i akcesoria do ubiorów pochodzące ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego oraz Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu.
oprowadzanie kuratorskie
16 marca, g. 12:30
20 kwietnia, g. 12:30
18 maja (Noc Muzeów), g. 19:00
15 czerwca, g. 12:30
20 lipca, g. 12:30
26 października, g. 12.30
prelekcje i warsztaty
23 marca, g. 12:30
prelekcja dra Piotra Szaradowskiego, O czym mówi nam Henryk Sienkiewicz w „Rodzinie Połanieckich” na temat mody i obyczaju przełomu XIX i XX wieku
13 kwietnia, g. 12:30
spotkanie z Anną Nehrebecką
18 maja (Noc Muzeów)
Asz.Teatr u Sienkiewicza
10 sierpnia, g. 12:30
Zapach ziół – warsztaty plecenia wianków i układania bukietów
21 września, g. 12:30
Klub Książki w Muzeum Sienkiewicza: “Rodzina Połanieckich”
Zdjęcia: Paulina Nowak, archiwum Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza