Do 20 lutego 2020
Biblioteka Raczyńskich Galeria Atanazego (wejście od Al. Marcinkowskiego 23)
U progu nowego roku sięgamy do naszych statystyk i odpowiadamy na pytanie: CO CZYTA POZNAŃ? Ponieważ robimy to trzeci raz możemy już pokusić się o porównanie i sprawdzenie, które gatunki zachowują swoją pozycję lidera, które tematy pojawiają po raz pierwszy, a które tracą na znaczeniu.
W obszarze literatury beletrystycznej dla dorosłych przez dwa lata niezachwiana była pozycja Katarzyny Michalak, która w 2017 i 2018 roku znajdowała się na pierwszym stopniu podium, w 2019 znalazła się co prawda w pierwszej dwudziestce, ale musiała ustąpić pola autorowi kryminału. I tu czekało nas pierwsze zaskoczenie, bo najchętniej wypożyczaną książką był „Czwarty klucz” Zygmunta Zeydlera-Zborowskiego,powieść ukazująca się w latach ’80 w odcinkach, jakiś czas temu wydana w formie książki. W pierwszej dziesiątce są też inne kryminały (autorstwa m.in. B.A. Paris, Ch, Link, R, Harrisa), a także fantastyka.
Wśród książek niebeletrystycznych nadal wysoko utrzymują się książki historyczne i biografie. Są też przejściowe zainteresowania: np. w 2017 roku z chęcią wypożyczano publikacje o przyrodzie, a w 2019 roku uwaga czytelników skupiła się na zagadnieniach dotyczących zdrowia: wywiadów z lekarzami, reportaży, ale także zdrowiej diety.
Czytają dorośli, czytają też dzieci. Po raz kolejny widać zainteresowanie książkami, które można wykorzystać w rozmowach na niełatwe tematy. Tytuły biblioterapeutyczne, dot. emocji lub wyjaśniające pewne mechanizmy otaczającej nas rzeczywistości cały czas cenione są przez dzieci i rodziców. Wśród popularnonaukowych tytułów dla dzieci w 2019 sporo było też książek o zwierzętach, które co roku pojawiają się wśród tych najchętniej czytanych.
Na wystawę zapraszamy do 20 lutego.
|