na bezowytm tle brązowy napis Dramat irlandzki w Polsce, plakat stylisowany na afisz teatralny

Dramat irlandzki w Polsce. Wystawa.

do 1 kwietnia 2023 r.

Biblioteka Raczyńskich Galeria Atanazego, Al. Marcinkowskiego 23


Wybitni twórcy irlandzcy, dramatopisarze, tacy jak Oscar Wilde, W.B. Yeats, James Joyce, Samuel Beckett, G.B. Shaw tłumaczeni byli na język polski już na przełomie XIX/XX wieku. Ten fakt, dla wielu odbiorców zaskakujący, pokazuje jasno, iż twórczość rodem z Irlandii była znana i uznawana za ważną także na ziemiach polskich, nawet jeszcze pod zaborami. Dramaturgia irlandzka pozostaje i w czasach współczesnych ważnym elementem dziedzictwa kultury światowej. Wystawa poświęcona irlandzkiemu dramatowi prezentowanemu w Polsce przybliża tematykę mało znaną, jednakże nadzwyczaj ważną.

Zgromadzone na wystawie polskie tłumaczenia dramatów, programy teatralne, plakaty czy fotografie obejmują ponad stuletnią obecność irlandzkiego dramatu na deskach teatrów w Polsce, jak i szerzej w świecie literackim naszego kraju. Na prezentowanej ekspozycji ważne miejsce zajmują teatry poznańskie, w których od wielu lat goszczą sztuki pisarzy irlandzkich, zarówno tych starszych, jak i całkiem współczesnych.

Wystawa zorganizowana została przez Bibliotekę Raczyńskich w Poznaniu oraz Fundację Kultury Irlandzkiej na bazie zbiorów własnych, przy wsparciu Konsulatu Irlandii w Poznaniu. Ekspozycja towarzyszyć będzie poznańskich obchodom Dnia św. Patryka.

Wernisaż wystawy 23 lutego (czwartek), godz. 18.00

Udostępnij:
Przeskocz do treści