grafika festiwalowa - na różowym tle napis Festiwal Ludzie Książki

24 czerwca (piatek), godz. 16.00-23.00 Taras i parking Biblioteki Raczyńskich

16.00 Oficjalne otwarcie Finału Festiwalu Ludzie Książki

16.30 Spotkanie z Niną Lykke prowadzenie Magdalena Sobczak

Norweska autorka zadebiutowała w 2010 roku zbiorem opowiadań, ale przełomowa w jej karierze  okazała się trzecia książka, „Nie, po prostu nie” (Wydawnictwo Muza, 2018), która w Norwegii osiągnęła nakład ponad 80 tysięcy egzemplarzy i została wyróżniona Ungdommens Kritikerpris (Nagroda Krytyków Młodzieżowych). Kolejna powieść Lykke „Ostatnie stadium” zdobyła w 2019 roku najważniejszą norweską nagrodę literacką, Bragenprisen, została też uznana za najlepszą książkę roku przez największe skandynawskie dzienniki. Polskie wydanie jest jednym z pierwszych.

Rozmowę poprowadzi Magda Sobczak, dziennikarka, głos Radia Pogoda,  wielbicielka dobrej książki, gospodyni prowadzonego w Bibliotece Raczyńskich od 2019 roku cyklu Czy ta pani czyta.

16.00 Czy starożytna kupa śmierdzi? – Marta Guzowska zaprasza na warsztaty z kreatywnego wymyślania historii.

Marta Guzowska-archeolog, autorka kryminałów- w tym kryminałów dla dzieci „Detektywi z Tajemniczej 5”, laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru.  Spotkanie dla dzieci od lat 7-10 z rodzicami. Obowiązują zapisy zapisy@bracz.edu,pl. Warsztaty w Galerii Atanazego.

19.00-20.30 Panel tłumacki: Sofija Andruchowycz, Ryszard Kupidura, Karolina Drozdowska prowadzi Agnieszka Kalus

O trudach znalezienia wspólnego języka porozmawiają Sofija Andruchowycz -ukraińska pisarka i tłumaczka, Ryszard Kupidura, wschodoznawca, ukrainista, tłumacz, adiunkt Zakładzie Ukrainistyki Instytu Filologii Rosyjskiej i Ukraińskiej na Wydziale Neofilologii UAM, wiceprezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Polska-Ukraina”, Karolina Drozdowska, doktor literaturoznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim, tłumaczka literatury norweskiej, autorka przekładów książek m.in. Larsa Myttinga, Marii Aubert, Jorna Liera Horsta. Rozmowę prowadzi Agnieszka Kalus- anglistka, tłumaczka literatury angielskiej, autorka bloga czytambolubie.

21.00 Koncert zespołu DAGADANA (scena na parkingu)

Zapraszamy na koncert pełne emocji oraz genialnego współbrzmienia słowa i muzyki. Polsko-ukraiński zespół, łączący elementy kultur i różne style muzyczne (etno,  jazz, elektronika). Płyty zespołu były nominowane i nagradzane polskimi nagrodami, a także doceniane na świecie, po którym zespół od lat z powodzeniem koncertuje.

Organizatorem Festiwalu jest Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu, partnerami Fundusze norweskie i EOG, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Książki, Miasto Poznań, NORLA, Literacka. Tu się czyta.