W drodze ku niepodległości. Spacery i wykłady. Spacer 3

6 października 2018 (sobota), godz. 15.00

Zbiórka przed głównym wejściem do katedry

Zbiorowym wysiłkiem zbudowane, czyli o polskich dziełach składkowych
Spacer poświęcony obiektom wybudowanym przez Polaków w czasach rozbiorów, a sfinansowanym z tzw. składek społecznych. Na trasie m.in.: Teatr Polski, Złota Kaplica, oraz pomniki: Jana Kochanowskiego i miejsce po nieistniejącym monumencie Adama Mickiewicza. Opowieść przewodnika przybliżyła kulisy ich powstania i architekturę, była też doskonałym punktem wyjścia do ukazania postawy walki Polaków o zachowanie narodowej tożsamości w trudnych czasach pruskiego panowania.
Przechadzka potrwa ok.1,5 godziny.

No Images.
Please upload images in images manager section. Click on Manage Images button on the right side of the gallery settings.
Please make sure that you didn't enabled option: Images of the Current Gallery. Option should have Show value to show images.

W drodze ku niepodległości to cykl wydarzeń, w ramach którego jesienią 2018 r. przewidziano 4 wykłady i 4 spacery po Poznaniu związane z tematem projektu oraz wystawę.

Głównym celem spacerów, wykładów oraz wystawy jest przybliżenie historii społeczeństwa polskiego w Wielkopolsce pod zaborem pruskim w latach 1815-1918 oraz historii starań o odzyskanie niepodległości na drodze działań legalnych i nielegalnych, a także przypomnienie postaci wybitnych działaczy społeczno-patriotycznych i dziejów ówczesnych organizacji społecznych.

Przewodnik: Karolina Dąbrowska-Wiśniewska.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

                

 

Materiały zamieszczone na stronie dostępne na licencji CC BY-SA 3.0

Przeskocz do treści