Tegoroczna odsłona Festiwalu Wielkanocnego IDEA.CZAS.MIEJSCE, która odbędzie się 12-16 kwietnia w całości poświęcona będzie twórczości Fryderyka Chopina. W ramach Festiwalu zaplanowano cztery recitale fortepianowe, które wykonają utalentowani pianiści – uczestnicy tegorocznego XIX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina oraz Leonora Armellini, ulubienica publiczności, laureatka piątej nagrody poprzedniej edycji Konkursu. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Jakub Dera.
Koncerty będą wyjątkową okazją, by przekonać się, jak osobowość młodych artystów wpływa na interpretację dzieł Fryderyka Chopina, nadając im indywidualny charakter. Ideą Festiwalu jest podkreślenie duchowego wymiaru muzyki, tworzonej w konkretnym miejscu i czasie, a jednocześnie uniwersalnej.
BRAK WEJŚCIÓWEK. Bezpłatne wejściówki na koncerty dostępne w Informatorium Biblioteki Raczyńskich (na poziomie czytelni) przy Al. Marcinkowskiego od środy 26 marca od godz. 17.00 (do wyczerpania puli). Obowiązuje limit 4 wejściówek na koncert na osobę.
Koncerty odbywać się będą w sali 1 w historycznym gmachu Biblioteki przy placu Wolności 19. Wysokiej klasy fortepian koncertowy dostarczy KAWAI POLAND.
W programie utwory Fryderyka Chopina.
PROGRAM:
12 kwietnia (sobota) godz. 15.00 – Mateusz Dubiel (laureat I nagrody Ogólnopolskiego Konkursu im. F. Chopina 2025)
14 kwietnia (poniedziałek) godz. 18.00 – Krzysztof Wierciński (laureat II nagrody Ogólnopolskiego Konkursu im. F. Chopina 2025)
15 kwietnia (wtorek) godz. 18.00 – Jan Widlarz (uczestnik eliminacji do XIX Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina)
16 kwietnia (środa) godz. 18.00 – Leonora Armellini (laureatka XVIII Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina)
Biografie artystów
Leonora Armellini
Laureatka V nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina i pierwsza artystka z Włoch, która wspięła się na najwyższy poziom sztuki pianistycznej prezentowany przez uczestników podczas tego najważniejszego konkursu. W wieku 18 lat zdobyła nagrodę im. Janiny Nawrockiej dla pianisty wyróżniającego się muzykalnością i pięknym dźwiękiem, który nie został zakwalifikowany do finału konkursupodczas edycji konkursu w r. 2010. Była również finalistką XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ferruccia Busoniego w Bolzano. Artystka koncertuje jako solistka, kameralistka oraz towarzysząc wielu orkiestrom w prestiżowych salach koncertowych na całym świecie (w nowojorskiej Carnegie Hall, w Teatrze Maryjskim w Sankt Petersburgu, paryskiej Salle Contort, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Gran Teatro La Fenice w Wenecji oraz w całej Europie, Chinach, Korei Południowej, Japonii i wielu innych). W 2007 r. nagrała II Koncert fortepianowy oraz Andante spianato i Wielki Polonez na fortepian i orkiestrę Fryderyka Chopina, a w 2008 r. Koncert fortepianowy Wolfganga Amadeusza Mozarta KV 595 dla wytwórni Velut Luna. Wiele jej koncertów i wywiadów było transmitowanych przez włoską telewizję i radio, a jej koncert w Quirinale Palace w Rzymie (styczeń 2009 r.) był transmitowany przez stację RAI Radio 3. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku czterech lat pod kierunkiem Laury Palmieri. W wieku 12 lat ukończyła Konserwatorium z tytułem summa cum laude. W wieku 17 lat ukończyła z wyróżnieniem Accademia Nazionale di Santa Cecilia w klasie Sergia Perticaroliego jako najmłodsza absolwentka w historii tej uczelni. Edukację muzyczną kontynuowała pod kierunkiem Lilyi Zilberstein (Hochschule für Musik und Theater Hamburg) i Borisa Petrushansky’ego (Accademia pianistica di Imola). Obecnie prowadzi klasę fortepianu w Konserwatorium Buzzola w Adria (Włochy).
Mateusz Dubiel
w 2023 roku ukończył Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej, w klasie fortepianu Anny Skarbowskiej. Obecnie studiuje na Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie prof. Mirosława Herbowskiego. Jest zwycięzcą 53. oraz 51. Ogólnopolskiego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2022,2025), a także laureatem Międzynarodowych Konkursów dla Młodych Pianistów, m.in: Jeune Chopin w Lugano w Szwajcarii (II miejsce), Międzynarodowego Bałtyckiego Konkursu w Gdańsku (II miejsce), oraz Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Szafarni (I miejsce), XII Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in Memoriam” (6 miejsce, 2021). Brał udział w mistrzowskich kursach prowadzonych przez wybitnych artystów: Lidie Grychtołowną, Andrzeja Jasińskiego, Piotra Palecznego, Katarzynę Popową-Zydroń, Arie Vardiego oraz Kevina Kennera. Występował z recitalami w kraju i za granicą m.in: w Filharmonii Narodowej, na Zamku Królewskim w Warszawie, w Domu urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Cavatina Hall w Bielsku-Białej, a także Filharmonii Pomorskiej Bydgoszczy. Koncertował ponadto w Japonii: w Tokio, Hamamatsu, Osace i Kobe, a także w Stanach Zjednoczonych, Paryżu, Cremonie, Wilnie, Hamburgu, Kolonii, Barcelonie i na Majorce. Mateusz Dubiel brał udział w festiwalach takich jak Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, a także w Festiwalu Chopinowskie Interpretacje Młodych w Koninie-Żychlinie otrzymując tam I miejsce (2022). Artysta jest laureatem nagrody Prezydenta Miasta Bielska -Białej w dziedzinie kultury i sztuki IKAR 2021, był Stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Fundacji Teresy Sahakian przy Zamku Królewskim w Warszawie, a także Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz laureatem programu stypendialnego Młoda Polska.
Krzysztof Wierciński
urodził się 22 lutego 2003 roku. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 7 lat. Obecnie studiuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Joanny Ławrynowicz-Just. Jest laureatem wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów pianistycznych, zdobywając nagrody między innymi na II Międzynarodowym Konkursie im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (II nagroda), XIII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Narwie (II nagroda), V Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Rzeszowie (I nagroda), XII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów “Artur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (V nagroda), IX Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Maurycego Moszkowskiego “Per aspera ad astra” (I nagroda) oraz na 53. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (II nagroda). Doskonalił swoje umiejętności na mistrzowskich kursach pianistycznych u wybitnych artystów, takich jak Leonid Margarius, Arie Verdi, Janusz Olejniczak, Andrzej Jasiński, Elżbieta Stefańska, Dang Thai-Son, Tobias Koch, Vanessa Latarche, Aleksander Gavryluk, Roland Kruger, Wojciech Świtała, Vincenzo Balzani, Eldar Nebolsin, Nikolai Demidenko, Ludmil Angelov czy Aleksiej Orłowiecki. Koncertował w Europie, Ameryce Północnej i Azji. Występował w wielu prestiżowych salach, między innymi w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Zielonogórskiej im. T. Bairda, Filharmonii Kameralnej w Łomży, Filharmonii Świętokrzyskiej im. O. Kolberga w Kielcach, Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Filharmonii Tallińskiej w Estonii, Ambasadzie RP w Wiedniu, Pałacu Tyszkiewiczów w Zatroczu na Litwie czy Oranżerii w Parku Bagatelle w Paryżu. Wielokrotnie występował na Zamku Królewskim w Warszawie, w Łazienkach Królewskich czy Żelazowej Woli. Na początku marca 2022 roku, zagrał 21 recitali chopinowskich w 7 dni w pawilonie polskim na EXPO 2020 w Dubaju, będąc jednocześnie najmłodszym z polskich pianistów. Jest stypendystą programu “Młoda Polska 2024”, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci w latach 2020-2022.
Jan Widlarz
urodził się 2 czerwca 2002 roku w Warszawie. Pianista, student w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń i dr. hab. Pawła Wakarecego w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Laureat licznych konkursów pianistycznych, w tym II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Rzymie (2016) oraz III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Augustowie (2018). W 2022 roku został finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a także zdobył medal honorowy na 69. Konkursie im. Marii Canals w Barcelonie. Jest stypendystą Ministra Kultury i Sztuki oraz Fundacji Yamaha Music Europe. Jako solista występował z Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia oraz Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej. Koncertował w wielu prestiżowych miejscach w Polsce, m.in. w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach.