Jeden cel, wiele dróg – Sienkiewicza pomysł na niepodległość

20 października 2018 (sobota), godz. 13:00

Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza Stary Rynek 84

 

Jeden cel, wiele dróg – Sienkiewicza pomysł na niepodległość

Działalność humanitarna i polityczna Sienkiewicza była zakrojona na imponującą skalę i stanowi o tym, jak wielką stał się osobistością przełomu XIX i XX wieku. Autorem, który ze swoim przesłaniem docierał do odbiorców wszystkich warstw społecznych i przedstawicieli wielu narodowości. Wszystko w myśl dewizy: „przez ojczyznę do ludzkości, nie zaś: dla ojczyzny przeciw ludzkości”.

Podczas oprowadzania zaprezentujemy inne, mniej znane, oblicze pisarza. Opowieść poprowadzimy od historii jego przodków i pierwszych lektur małego Henia, przyczyniających się do kiełkowania w nim patriotyzmu, poprzez osobiste losy dorastającego młodzieńca, następnie jego silnie osadzone w sytuacji historycznej dzieła aż do otwartej i aktywnej działalności politycznej, a nawet wydarzeń następujących po śmierci Sienkiewicza.

Bywał pisarz orędownikiem różnych opcji politycznych, zaznaczał swoje stanowisko w sposób wyrazisty lub kryjąc intencje, dokonywał dobrych i złych wyborów. Trzeba jednak pamiętać, że jego rola w doprowadzeniu Polski i Polaków do odzyskania niepodległości była niebagatelna. Opowiemy o tym, jak krętymi ścieżkami wiodła.

Wstęp wolny. Obowiązują zapisy.

Przeskocz do treści