Mieszkanie-Pracownia Kazimiery Iłłakowiczówny objęła patronatem książkę „Kazimiera Iłłakowiczówna Pod obcym niebem. 33 wczesne utwory” Wybór, opracowanie i posłowie Jan Zieliński
Jest to pieczołowicie wydany i bogato ilustrowany (fotografiami autorki i podobiznami czystopisu jednego z wierszy) tomik składający się z dwóch części. W pierwszej zamieszczono 33 wczesne utwory cenionej przez wielu znawców i zwykłych czytelników poetki Kazimiery Iłłakowiczówny, w tym prozę poetycką i wiersze z bloku, który ukazał się w roku 1908 w studenckiej jednodniówce Pod obcym niebem, wydanej w Karlsruhe. Niektóre z nich nie były nigdy przedrukowywane.
W drugiej części, zatytułowanej Zapoznany debiut Kazimiery Iłłakowiczówny, historyk literatury, profesor UKSW Jan Zieliński opowiada o swej przygodzie, jaką było poszukiwanie jednodniówki z wczesnymi wierszami Iłłakowiczówny, naświetla okoliczności powstania tej publikacji i pokazuje jej miejsce w dorobku poetki, wskazując zarazem na powinowactwa z malarstwem przełomu wieków (na okładce wykorzystano fragment Pejzażu z Tobiaszem Jacka Malczewskiego).
Chciałbym tu opowiedzieć o pewnej przygodzie tekstowej, jednej z tych, jakie z rzadka, ale czasem jednak przydarzyć się mogą historykowi literatury. […] Proza poetycka i liryki z «Pod obcym niebem», wydanej w Niemczech jednodniówki z roku 1908, poszerzają naszą znajomość wczesnej twórczości autorki «Ikarowych lotów» o nowe tony. Poetka mówi w nich zaskakująco silnym głosem.
(z posłowia Jana Zielińskiego)
Patron honorowy książki:
Biblioteka Raczyńskich Mieszkanie–Pracownia Kazimiery Iłłakowiczówny
Patroni medialni:
Książki Magazyn Literacki, ODRA, TOPOS, WYSPA, Polskie Radio RDC
OW Volumen, 2019, format 205 x 205, opr. twarda, s. 108, cena det. 45,00 zł,
ISBN 978-83-64708-65-7