Anna Gruszecka stoi na tle regałów w Wypożyczalni

Podsumowanie działalności Biblioteki w latach 2014-2022

31 sierpnia 2022r.

Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy,

dziś, jako dyrektor spełniony, żegnam się z Biblioteką Raczyńskich.

Minione 8 lat mojej kadencji to restrukturyzacja sieci filii – otwarcie Filii Naramowickiej, otwarcie filii w nowych lokalizacjach (np. Filia 38, Filia 55, Filie Wildeckie), wyremontowane placówki (choćby Filia 4 czy 36). To zmodernizowany gmach historyczny, do którego po latach wrócili Czytelnicy i książki. To 11 książkomatów, które poszerzają działania Biblioteki i możliwości korzystania ze zbiorów. To nagrody przyznawane przez Bibliotekę najlepszym książkom o Poznaniu i podróżniczym oraz nagrody, które otrzymała Biblioteka i jej pracownicy. To praca naukowa i wydawnicza. To niewidoczna dla Czytelnika bibliotekarska codzienność: zakupy, opracowywanie książek, porządki na półkach…To zdobywanie pieniędzy na działania związane z infrastrukturą, poszerzaniem zbiorów i działalnością kulturalną.To spotkania z Państwem: setki spotkań autorskich, wystaw, wydarzeń dla dzieci i dorosłych, rozmów o książkach i kulturze. To pięć edycji Festiwalu Słowa w Piosence Frazy i Festiwal Ludzie Książki.

Trudno mi dziś szybko ogarnąć myślą te 8 lat, bo to czas wielu spotkań, wydarzeń, wyzwań i chwil, o których zawsze będę pamiętać. Dziękuję za 8 lat w Bibliotece Raczyńskich. Swoim współpracownikom za zaangażowanie, pomysły, otwartość na zmiany. Miastu, instytucjom, organizacjom, wydawnictwom i uczelniom za wspólne działania.

Dziękuję Państwu, Czytelnikom, za spotkania, rozmowy, wymianę myśli. Za to, że często mówiąc o Bibliotece Raczyńskich nazywają ją Państwo „moją biblioteką”. Wierzę, że w – naszej – Bibliotece Raczyńskich spotkamy się jeszcze wielokrotnie – jako czytelnicy, poznaniacy i ludzie książki.

Anna Gruszecka

List pożegnalny Anny Gruszeckiej