Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej odsłonie cyklu zajęć „Senioralna Wiosna”. W tym roku inspiruje nas twórczość wielkopolskiego literata i podróżnika Arkadego Fiedlera.
Dla Czytelników 60+ przygotowaliśmy zróżnicowaną ofertę zajęć: spotkania autorskie, warsztaty entomologiczne, plastyczne, historyczno-krajoznawcze, zwiedzanie miasta. Warsztaty i spotkania przybliżą uczestnikom cyklu postać Arkadego Fiedlera i innych podróżników; mają też zachęcić do poznawania naszego regionu, do aktywnego korzystania z oferty Biblioteki i oczywiście do czytania.
Spotkania odbywać się będą raz w tygodniu w sześciu filiach Biblioteki Raczyńskich
Zapraszamy do:
- Filii 4, ul. Lodowa 4, tel.61 866 24 52, filia4@bracz.edu.pl
Program zajęć w Filii 4 - Filii 11, ul. Chwaliszewo 17/23, tel. 61 852 53 43, filia11@bracz.edu.pl
Program zajęć w Filii 11 - Filii 12, ul. Arciszewskiego 27, tel. 61 862 77 15, filia12@bracz.edu.pl
Program zajęć w Filii 12 - Filii 38, ul. Świt 34/36, tel. 61 867 60 28, filia38@bracz.edu.pl
Program zajęć w Filii 38 - Filii 55, os. Zwycięstwa 125, tel. 61 823 05 51, filia55@bracz.edu.pl
Program zajęć w Filii 55 - Filii Wildeckiej, ul. Hetmańska 91, 61 833 71 40, filia.wildecka@bracz.edu.pl
Program zajęć w Filii Wildeckiej
W programie „Senioralnej wiosny w Ukajali”:
Od Marco Polo do Indiany Jonesa
Uczestnicy spotkania prowadzonego przez bibliotekarzy będą mieli okazję porozmawiać o swoich podróżach, o ulubionych książkach krajoznawczych, wziąć udział w spotkaniu na temat wielkich odkryć geograficznych i podróżników.
Historia i świat w Puszczykowie zapisane
W 3 filiach Anna Schmidt-Fiedler,orędowniczka dialogu międzypokoleniowego i międzykulturowego, zrównoważonego rozwoju, propagatorka Puszczykowa oraz dorobku Arkadego Fiedlera opowie o jego literackiej spuściźnie.
W 3 kolejnych filiach, przedstawiciel młodego pokolenia podróżujących potomków Arkadego Fiedlera – Marek Oliwier Fiedler zaznajomi uczestników z losami podziemnych wydań „Dywizjonu 303”, przybliży historię pododdziału oraz wojennych losów Arkadego Fiedlera.
Maluchem przez świat
Arkady Paweł Fiedler – wnuk Arkadego – znany podróżnik, a zarazem miłośnik motoryzacji opowie o rodzinnych tradycjach podróżniczych i historii powstania muzeum poświęconego Arkademu Fiedlerowi.
Literackie podróże po Polsce i świecie
Krzysztof Styszyński, poznański fotograf i literat, przybliży seniorom sylwetki znanych wielkopolskich podróżników – krajoznawców, m.in.: Pawła Edmunda Strzeleckiego i Stefana Szolc-Rogozińskiego. Uczestnicy spotkania spojrzą również na głównego bohatera cyklu oczyma doktora Mariana Abrama, który towarzyszył Fiedlerowi w czasie podróży i prowadził jego dziennik.
Podróże wczoraj i dziś
O tym, jak przed stu laty wyglądał warsztat podróżnika-pisarza oraz jak wygląda on dzisiaj opowie Michał Szulim – dziennikarz radiowy, podróżnik, twórca popularnego bloga „Miejsce za miejscem”.
Motyle jego życia
Przyrodnicze zainteresowania Arkadego i jego bogata kolekcja motyli tropikalnych będą tematem spotkania z Romanem Wąsalą z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z ogromną bioróżnorodnością tego rzędu owadów i metodami badań nad nimi.
Podróże ze sztuką
Izabela Maik – poznańska malarka, artystka, animatorka kultury zapozna seniorów z malarstwem i rzeźbą tak egzotycznych dla nas regionów świata jak Madagaskar czy Tahiti. Uczestnicy warsztatów będa mieli okazję nauczyć się rzeźbienia w drewnie.
Fiedler w Poznaniu
Zwieńczeniem cyklu (w sobotę 28 czerwca) będzie miejski spacer śladami młodzieńczych lat Arkadego Fiedlera poprowadzony przez licencjonowaną przewodniczkę po Poznaniu, Izabelę Maik.
Liczba miejsc ograniczona. Zapisy w Filiach biorących udział w projekcie.
Pierwszeństwo w zapisach na wycieczkę mają osoby, które uczestniczą w zajęciach.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Patronat medialny