wypożyczalnia

Skąd wiedzieć, co czytać?

Gdy niemożliwe jest samodzielne błądzenie między regałami, nasi czytelnicy zadają sobie pytanie, skąd wiedzieć, co czytać? Podpowiadamy.

Pisma literackie

Krytyka literacka jest częścią literatury. Dogłębnie przeczytana i przeanalizowana przez krytyka książka często w recenzji zyskuje wiele dodatkowych treści i sposobów interpretacji. Poszukując propozycji  w pismach literackich dzięki wnikliwym analizom dotyczącym nie tylko fabuły, postaci, świata przedstawionego, ale także formy i języka możemy dowiedzieć się bardzo wiele o książce i próbować dopasować ją do swoich gustów i doświadczeń lekturowych. 

W przypadku pism literackich musimy się liczyć z tym, że nie znajdziemy w nich wszystkich premier. Część magazynów nie pisze o literaturze popularnej, skupiając się za to na mniej promowanych książkach twórców literatury pięknej. Pisma literackie często publikują też rozmowy z pisarzami lub teksty przekrojowe.  Chociaż magazyny literackie kojarzą nam się z papierowymi pismami, wiele z nich ma swoje strony w internecie, dzięki czemu można je czytać online.

Podobną rolę spełniają też portale  kulturalne czy literackie, często dotyczące konkretnych gatunków, które publikują recenzje, wywiady, felietony i teksty publicystyczne o szeroko rozumianej kulturze.

Znajomi

W opublikowanym przez Bibliotekę Narodową Raporcie czytelnictwa za rok 2018, w którym badano hierarchię przydatności źródeł wiedzy o książkach- znajomi i rodzina pojawiali się  odpowiednio na drugim trzecim miejscu  i to we wszystkich kategoriach wiekowych.  Znajomi znają nas, nasze doświadczenia i gusty, a jeśli temat książek pojawia się często, jest bardzo prawdopodobne, że właśnie od znajomych możemy otrzymać konkretne i dobrane do naszych gustów polecanki czytelnicze.  Lub książki, które może nie trafią idealnie w nasze gusty, ale staną się ciekawym tematem do rozmowy.

Wydawcy

Strony internetowe wydawców to świetny sposób na znalezienie informacji o nowościach, zapowiedziach i bestsellerach. Śledząc  wydawnicze  media społecznościowe  możemy  trafić też na rozmowy z autorami,  recenzje,  informacje o powstających audiobookach  i ekranizacjach, a nawet fragmenty książek.

Źródłowa rola wydawcy jest ważna gdy mamy pytanie o wydanie nowej książki ulubionego autora, premierę kolejnego tomu serii czy nazwisko tłumacza. Media społecznościowe skracają dystans i pozwalają szybko uzyskać odpowiedzi na nurtujące nas pytania. A dzięki komentarzom pisanym przez czytelników, często jesteśmy szybko ocenić, czy dany tytuł jest dla nas interesujący.

Blogi, vlogi i bookstagram

Klasyczne blogi zawierają teksty nieco dłuższe i bardziej szczegółowe niż np. posty na Facebooku  czy Instagramie.  Vlogerzy mówią o książkach np. na YouTube, a część twórców booksfery działa na wielu społecznościowych płaszczyznach, tworząc filmy, posty, zdjęcia, podcasty, moderując grupy i zwiększając zasięgi literackich dyskusji. Nie przeczytamy i nich raczej rozbudowanej analizy książki, będzie za to więcej o tym, co ulotne, osobiste, wrażeniowe,  choć często niepozbawione też szerszej literackiej refleksji.   Dla wielu internautów wielkim plusem blogosfery jest możliwość łatwego kontaktu z autorem recenzji- komentarze, wiadomości prywatne pozwalają na szybkie dopowiedzenia czy rozwianie wątpliwości.

Wielu internetowych twórców w swoich opowieściach skupia się na konkretnych gatunkach, dzięki czemu też łatwiej znaleźć interesujące nas obszary – są  blogi i kanały poświęcone np. kryminałom, młodzieżówce czy powieści obyczajowej. Bardzo wiele w sieci znajdziemy miejsc o literaturze dla dzieci, które tworzą rodzice i mali czytelnicy.

Blogów, vlogów i kont o książkach jest w sieci bardzo wiele. Plus:  że mamy w czym wybierać. Minus: często szukając twórcy o podobnych gustach lub zainteresowaniach musimy przedrzeć się przez wiele kont o treści, które nie do końca nas satysfakcjonują.  Nie warto się zrażać i warto szukać,  bo wielu interesujących twórców internetowych czeka na odkrycie.

Portale z ocenami książek

Portale łączą funkcje portali literackich, czyli publikują newsy, wywiady, oficjalne recenzje z zadaniami blogów, ale w olbrzymiej skali. Zamiast jednej opinii, mamy tu setki głosów o tej samej książce, oceny  w formie tekstów i cyfr. Czytelnicy w swoich opiniach zwracają uwagę na bardzo różne kwestie- często poza  opisami fabuły czy wrażeń pojawiają się też zadania o przekładzie, czy stronie edytorskiej. Mogąc przeczytać tak wiele opinii, pisanych z bardzo rożnych perspektyw, można często świetnie trafić w wyborem książki. Trafić może też sam portal, bo niektóre mają automatyczne systemy rekomendacji. 

Plusem  portali jest  też zaangażowanie czytelników, którzy zabierają głos w grupach, forach, pomagają poszukiwać tytułu dawno przeczytanej  książki, albo polecają sobie  książki i wspierają w poszukiwaniu ciekawych tytułów.  Warte uwagi jest  też to, że na tych stronach często znajdziemy opinie o książkach starych, dawno niewznawianych lub mało popularnych gatunkach i rodzajach.

Bibliotekarze

Bibliotekarz to z jednej strony doskonałe rozeznanie w rynku wydawniczym i księgozbiorze swojej placówki, z drugiej dobra znajomość gustu czytelnika, a to daje indywidualny i wieloaspektowy system rekomendacji.

 Zatem szukamy ciekawych książek i znajdujmy je w bibliotekach.

Przeskocz do treści