BRAK MIEJSC zapraszamy na transmisję online na Facebooku.
Swój rok jubileuszowy Biblioteka Raczyńskich kończy mocnym akcentem. Już 12 grudnia w holu biblioteki – łączącym część historyczną i nowoczesną – zostanie wystawione widowisko muzyczne „Wigilia św. Andrzeja” Adama Wrońskiego do słów Franciszka Domnika. Śpiewogra obecna była na scenach polskich drugiej poł. XIX wieku i wystawiana m.in. w Teatrze Polskim w Poznaniu w roku 1891, o czym świadczą adnotacje na zachowanej oryginalnej partyturze i rękopiśmiennym egzemplarzu suflerskim z librettem. Partytura i libretto, przechowywane w zbiorach muzykaliów i teatraliów Biblioteki Raczyńskich, w ten jeden wieczór przestaną być tylko obiektami bibliotecznymi i powrócą do swej pierwotnej funkcji dzieła sztuki scenicznej. Tak jak w XIX wieku, tak i teraz wybrzmi podczas przedstawienia muzyka na żywo oraz barwna, ludowa polszczyzna, będą tańce i śpiewy, i… złamane acz kochające serca – wszystko to w atmosferze magii andrzejkowych wróżb. A zatem szczęśliwe zakończenie gwarantowane! Gmach Biblioteki Raczyńskich na chwilę stanie się teatrem.
Widowisko zostało przygotowane przy współudziale studentów i pedagogów Akademii Muzycznej w Poznaniu, uznanych muzyków oraz wsparciu twórców nowoczesnych sztuk audiowizualnych.
Kierownictwo muzyczne: Agnieszka Nagórka, reżyseria i chorografia: Barbara Gutaj-Monowid, opracowanie historycznej partytury: Mariusz Matuszewski.
Odwołując się do cieszącego się od lat zainteresowaniem cyklu Spotkanie z Arcydziełem, Biblioteka Raczyńskich wzbogaca formułę i inicjuje jego nową odsłonę – Spotkanie z Arcydźwiękiem, czyniąc nim hołd niesłusznie zapomnianym XIX-wiecznym kompozytorom teatralnym. Spektakl będzie poprzedzony wstępem dr Magdaleny Komosy.
Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na bibliotecznym Facebooku.
Wstęp wolny, obowiązują rezerwacje (od 25 listopada) : zapisy@bracz.edu.pl
Przedsięwzięcie sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationUE.