Okładka książki Maxa Cegielskiego, na turkusowym tle widnieje wizerunek Conrada, pomarańczowym kolorem napisane jest nazwisko autora i tytuł Kongo w Polsce. Włóczęgi z Josephem Conradem, w tym samym kolorze siateczka dróg na południowej i wschodniej mapie Polski. Na dalszym tle widok na las i polanę w górach, góralski dom, idących ludzi. Obok zdjęcie autora na czarnym tle.

Spotkanie z Maxsem Cegielskim

27 listopada 2023 (poniedziałek), godz. 18.00

Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19, sala 1

Dziennikarz, pisarz, prezenter radiowy i telewizyjny, animator kultury, podróżnik. Z Maxem Cegielskim porozmawiamy m.in o najnowszej książce „Kongo w Polsce. Włóczęgi z Josephem Conradem”.

Autor wyrusza w niej w niespieszną wędrówkę przez bieszczadzką Atlantydę, przez Żuławy, Brukselę i Auschwitz. Z „Jądrem ciemności” Conrada jako swoistym przewodnikiem tropi historie mniejszości wymazanych z naszej zbiorowej pamięci, szuka odciśniętych w przemysłowej historii Bieszczadów śladów własnej rodzinnej tożsamości. Opowiada o swoich przodkach, naftowych magnatach na miarę Galicji, konfrontując się przy tym boleśnie z tym, co zostało w niej przeoczone lub z niej i wyparte. Ta wielowarstwowa opowieść nie służy jednak oskarżeniu. Kongo w Polsce jest raczej medytacją w drodze – o niejednoznacznościach historii, paradoksach pamięci i o tym, jak i do czego może nam się jeszcze przydać wielka literatura.
Współorganizatorem spotkania jest Unia Literacka.

Przeskocz do treści