Plakat wystawy z graficznym złudzeniem optycznym. W zależności od skupienia uwagi widać albo czarny kształt głowy, albo dwa różowe zwrócone do siebie profile

Trójkąty miłosne u Sienkiewicza. Odsłona II: „Rodzina Połanieckich”. Wystawa

Zapraszamy w podróż w czasie do XIX wieku, do świata stworzonego przez Henryka Sienkiewicza w powieści „Rodzina Połanieckich”.

Na wystawie będzie można przymierzyć elementy strojów stylizowanych na okres życia Sienkiewicza i wykonać sobie zdjęcia na specjalnie do tego przygotowanych tłach fotograficznych. W 2024 roku mija 130 lat od wydania powieści „Rodzina Połanieckich”. Czy zasługuje ona dzisiaj na ponowną lekturę, zaktualizowanie jej przesłania? Kim dla współczesnego odbiorcy są bohaterowie utworu? Chcemy, aby opowieść o miłości i nienawiści, oddaniu i zdradzie, prawdzie i pozorach doprowadziła każdego z Was do osobistych refleksji na temat roli kobiety oraz mężczyzny w społeczeństwie końca XIX stulecia, a także dzisiaj. Aranżacja ekspozycji, przypominającej atelier fotograficzne, opiera się na grze słowa i obrazu, literatury ze sztukami plastycznymi. Podczas zwiedzania przymierzycie elementy ubiorów stylizowanych na wiek XIX, a także zobaczycie przedmioty codziennego użytku przywołujące atmosferę epoki, w której żył Henryk Sienkiewicz.

Aranżacja wystawy: Wojciech Luchowski
Identyfikacja graficzna: Marcin Markowski

Wystawa czynna do 26 października 2024.

Udostępnij:
Przeskocz do treści