Zdjecie Iłłakowiczówny- profil kobiety z półdługimi, ciemnymi włosami

Wszystkie tajemnice Kazimiery Iłłakowiczówny

28 grudnia (środa) godz. 12.30, Mieszkanie-Pracownia Kazimiery Iłłakowiczówny

Zapraszamy na opowieść o nietuzinkowej poetce w przestrzeniach pokoju, w którym spędziła wiele lat swojego życia. Iłła jest postacią fascynującą z wielu powodów.

Była urzędnikiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych i sekretarzem Ministra Spraw Wojskowych – Józefa Piłsudskiego, ale oprócz tego cenioną w środowisku pisarką i tłumaczką, która mogła pochwalić się znajomością co najmniej sześciu języków obcych. Jej życie przypadło na burzliwe czasy – była świadkiem najtrudniejszych momentów w polskiej historii. Prywatnie zmagała się z piętnem nieślubnego dziecka, trudnym dzieciństwem oraz skomplikowanymi relacjami z siostrą. O swoim mieszkaniu w Poznaniu mówiła, że czuje się tutaj jak na wygnaniu, ale jednocześnie musiała przyznać, że było to jedyne miasto, które zaoferowało jej dom, a w nim odnalazła spokój i stabilizację.

Przewodnik, w otoczeniu autentycznych przedmiotów, które należały do poetki, opowie o ponad dziewięćdziesięcioletniej biografii Iłłakowiczówny, szczególnie skupiając się na jej pobycie w Poznaniu. Wspólnie ze zwiedzającymi odkryje tajemnice związane ze srebrnym dzbanuszkiem – pamiątką po… romantycznym wieszczu, drewnianą skrzynią, w której Iłła przewoziła cały swój dobytek oraz przynoszącą szczęście podkową. A kiedy poznamy bliżej Iłłakowiczównę, spojrzymy także przez okno, za którym rozgrywały się historyczne wydarzenia.

Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy garść zimowych wierszy Kazimiery Iłłakowiczówny. Zapraszamy do niesamowitej podróży w czasie i przestrzeni!

Udział bezpłatny, obowiązują zapisy: illa@bracz.edu.pl, tel. 61 852 89 71

Udostępnij:
Przeskocz do treści