Pożegnanie dr Agnieszki Łuczak

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Pani dr Agnieszki Łuczak, która pełniła w Bibliotece Raczyńskich funkcję Pełnomocnik dyrektor ds. Zbiorów Specjalnych i Muzeów oraz Działalności Naukowej i Wydawniczej.

Owocem jej naukowego zaangażowania była międzynarodowa konferencja „Wojna i książka” zorganizowana przez Bibliotekę Raczyńskich w 2019 roku. Pani dr Agnieszka Łuczak, jako historyk, była zaangażowana w sprawy wydawnicze m.in. „Moje pamiętniki” księżnej Ogińskiej, współpracowała przy wielu promocjach książek, spotkaniach, panelach naukowych, edukacyjnym projekcie ziemiańskim, a także projektach, m.in. tworząc Wielkopolską Tekę Edukacyjną. Była także inicjatorką powstania bibliotecznej oferty edukacyjnej.

W 2012 roku, jeszcze jako pracownik poznańskiego oddziału IPN, Agnieszka Łuczak, jako autorka książki „Utracone decorum. Grabież dóbr kultury z majątków ziemiaństwa polskiego w Wielkopolsce w czasie okupacji niemieckiej w latach 1939–1945” otrzymała nagrodę organizowanego przez Bibliotekę Raczyńskich Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych – „Książki Jesieni”, „za pionierską, rzetelnie udokumentowaną pracę o metodycznie prowadzonej podczas okupacji grabieży”.

Panią Agnieszkę zapamiętamy jako osobę pełną pomysłów, zaangażowaną w łączenie działań naukowych i edukacyjnych, a także człowieka, który z nadzieją i odwagą patrzył w przyszłość, mając świadomość tego, jak ważna w teraźniejszości jest pamięć o przeszłości.

Prezydent odznaczył pomiernie dr Agnieszkę Łuczak Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Msza pogrzebowa zostanie odprawiona w piątek 25 marca o godz. 10.30 w kościele pw. św. Maksymiliana w Luboniu,  ceremonia pogrzebowa o godz. 13.30 na Cmentarzu Miłostowo (wejście od ul. Gnieźnieńskiej).

Przeskocz do treści