Książkomaty

Uwaga!

W związku z pracami prowadzonymi przez MPK i ZTM na pętli Junikowo, musimy zawiesić działanie stojącego tam książkomatu. W tej chwili nie ma już możliwości zamawiania książek do książkomatu na Junikowie. O nowej tymczasowej lokalizacji książkomatu będziemy informować jak tylko ją uzyskamy, obecnie szukamy i rozmawiamy z właścicielami terenu.

Zapraszamy do korzystania z pozostałych urządzeń.

Książkomat
Filia

UWAGA!

W razie wystąpienia awarii urządzenia prosimy o kontakt e-mailowy: ksiazkomaty@bracz.edu.pl

Regulamin korzystania z książkomatów

Instrukcja obsługi książkomatu

1. Warszawskie: ściana marketu Carrefour przy ul. Nowogrodzkiej 13/15
  2. Rataje: w prześwicie pawilonu na osiedlu Lecha 121
  3. Górczyn: ściana budynku przy pętli tramwajowej Górczyn, ul. Zgoda
  4. Junikowo: ściana budynku przy pętli tramwajowej Junikowo, ul. Grunwaldzka. NIEDOSTĘPNY DO ODWOŁANIA
  5. Ławica: ściana budynku/pawilonu przy ul. Złotowskiej 45
  6. Rataje: ściana marketu Lidl przy ul. Zamenhofa 132
  7. Rataje: ściana budynku bloku przy ul. Katowickiej 53c
  8. Starołęka: ul. Ożarowska 2 UWAGA: nowa lokalizacja!
  9. Strzeszyn:  ściana marketu Lidl, rejon ulic: Literackiej, Koszalińskiej, Adama Poszwińskiego
  10. Szczepankowo: ściana przy budynku Poczty Polskiej, ul. Szczepankowo 72D
  11. Świerczewo: teren przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 przy ul. Jesionowej 14 (wiata dla rowerów)

Czym są?

Od 9 maja 2022 r. można korzystać z książkomatów, które stanowią dopełnienie oferty bibliotecznej.
11 książkomatów zapewnia możliwość korzystania z oferty Biblioteki nowym i dotychczasowym czytelnikom w tych częściach Poznania, gdzie brakuje jej placówek. Czytelnicy mogą zamawiać do książkomatów książki z Wypożyczani i Biblioteki dla dzieci.
„Kluczem” pozwalającym zamawiać książki, odbierać je i zwracać jest karta czytelnika, którą można wyrobić bezpłatnie w każdej placówce Biblioteki – zarówno w gmachu głównym, jak i w filiach.
W książkomacie można odebrać zamówione elektronicznie książki oraz oddać wypożyczone.
W każdym z 11 urządzeń są 93 skrytki na książki, w każdej ze skrytek mieści się kilka książek. We wszystkich bibliotecznych książkomatach jest ok. 3 tysięcy miejsc na publikacje.
Książkomaty nie są usytuowane bezpośrednio przy placówkach Biblioteki (tak, jak to jest w innych miastach), ale tam, gdzie mieszkańcy mają słabszy dostęp do filii bibliotecznych. Lokalizacje książkomatów to miejsca licznie odwiedzane przez mieszkańców,  na przykład pętle tramwajowe lub okolice supermarketów i szkół.
Z uwagi na obecnie panujące warunki atmosferyczne, w trosce o księgozbiór, do odwołania zawieszamy usługę/ofertę 24/7.

UWAGA! Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Czytelników, wydłużyliśmy czas na odbiór zamówionych książek do trzech dni od daty otrzymania powiadomienia.

Natomiast działania związane z promocją i obsługą książkomatów finansowane są z projektu „Sztuczna inteligencja w służbie książki”,
który korzysta z dofinansowania z Programu Kultura w ramach Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021. Koszt przedsięwzięcia to 1 897 108 zł.

Zakup książkomatów realizowany jest w ramach projektu „Modernizacja budynku Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu oraz konserwacja i digitalizacja cennych zasobów bibliotecznych
współfinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020