Grafika do wydarzenia utrzymana w tonacji sepii. Na piewszym planie z lewej storny kobieta w dziewiętnastowiecznym stroju, w sukni z bufiastymi rękawami, dalej duża otwarta książka, w tle krajobraz.

„Maria” Malczewskiego. Wokół nowej edycji rękopisu. Autograf i jego podobizna

Wydana dwieście lat temu, w 1825 roku, „Maria” to pierwsza polska powieść poetycka. Inspirację stanowiła zbrodnia dokonana na Gertrudzie Komorowskiej, pierwszej żonie Szczęsnego Potockiego, na polecenie teścia, Franciszka Salezego Potockiego.

Antoni Malczewski, dziś nieco zapomniany polski twórca romantyczny, był nie tylko pisarzem, ale także alpinistą (jako pierwszy Polak i szósta osoba na świecie zdobył Mont Blanc), a podczas swoich europejskich podróży poznał George’a Byrona. Prezentacja rękopisu „Marii” Antoniego Malczewskiego ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich oraz nowego wydania dzieła połączona będzie z rozmową prof. Zofii Dambek-Giallelis z UAM i Adama Cedry, wydawcy jubileuszowej edycji poematu Antoniego Malczewskiego z reprodukcją autografu utworu i jego transliteracją.

Pokaz jest częścią V Sympozjum im. Zofii Trojanowiczowej „Temat ukraiński w literaturze i kulturze polskiej. W dwusetletnią rocznicę wydania Marii A. Malczewskiego”.

Program konferencji

Udostępnij:
Przeskocz do treści