Nagroda im. Józefa Łukaszewicza, upamiętniająca postać dyrektora Biblioteki Raczyńskich w latach 1829-1852 i twórcy pierwszej monografii Poznania, przyznawana jest corocznie autorom najlepszych publikacji związanych ze stolicą Wielkopolski. Kapituła konkursu składa się z przedstawicieli poznańskiego środowiska kultury i nauki, a oceniając publikację bierze pod uwagę jej stronę merytoryczną, językową, redakcyjną i edytorską. Celem Nagrody jest wyróżnienie i promocja najważniejszych dzieł, które podejmują tematy związane z Poznaniem, a tym samym propagowanie czytelnictwa i popularyzacja wiedzy o mieście.
W tym roku nominowano na nagrody następujące książki:
- Olaf Bergmann, Wojciech Lizak (red. i oprac.) Antoni Radziwiłł oraz jego epoka w listach żony i córek (Poznań, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości)
- Piotr Bojarski, Fiedler. Głód świata (Poznań, Wydawnictwo Poznańskie)
- Waldemar Gawiejnowicz Surzyński, Gieburowski, Nowowiejski. Wybrane aspekty życia i działalności (Poznań, Wydawnictwo Ars Nova)
- Marta Karwowska, Katarzyna Rygiel Klątwa Lucyny, czyli Tarapaty 2 (Warszawa, Wydawnictwo Agora)
- Jacek Łuczak, Halina Bogusz, Martyna Tomczyk Moje Palium (Poznań, Wydawnictwo Poznańskie)
- Jarosław Matysiak Kazimierz Kaczmarczyk1878-1966. Archiwista i historyk (Poznań, Archiwum Państwowe w Poznaniu)
- Magda Mrugalska Biała kalia (Poznań, Wydawnictwo Miejskie Posnania)
- Małgorzata Musierowicz przy współpracy Emilii Kiereś Na Jowisza! uzupełniam Jeżycjadę (Warszawa, HarperCollins Polska)
- Monika Piotrowska Życie alternatywne. Amatorzy i zawodowcy w fotografii poznańskiej od 1839 do 1945 roku (Poznań, Fundacja Pix.house)
- Izabela Wyszowska Śladami Marcelego Mottego (Poznań, Wydawnictwo Miejskie Posnania).
Na stronie Radia Poznań można posłuchać wywiadów z jurorami konkursu na temat książek nominowanych do nagrody.