Okładka książki widnieje obraz Aleksandra Gierymskiego "W pracowni malarza". W utrzymanym w ciemnych i ciepłych barwach wnętrzu widzimy dwóch mężczyzn w dziewiętnastowiecznych strojach, zwróconych do oglądającego bokiem i tyłem, studiujących rysunek. Za nimi na ścianie wiszą obrazy w zdobionych ramach.

Spotkanie z prof. Olgą Płaszczewską „Gabinety, pracownie, mieszkania pisarzy i artystów w literaturze XIX i XX wieku”

16 marca 2023 (czwartek), godz. 18.00

Muzeum-Pracownia Józefa Ignacego Kraszewskiego, ul. Wroniecka 14

Dom Literatury Biblioteki Raczyńskich i Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza zapraszają na spotkanie z prof. Olgą Płaszczewską polonistką i italianistką, tłumaczką, autorką licznych książek z zakresu komparatystyki, wykładowczyni na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorką książki „Gabinety, pracownie, mieszkania pisarzy i artystów w literaturze XIX i XX wieku”.

„Monografia podejmuje problematykę interesującą dla historyków sztuki, badaczy obyczajów oraz miłośników literatury XIX i XX wieku. Autorka w niezwykle interesujący sposób przedstawia temat mieszkań i pracowni artystów: gabinetów pisarzy i malarskich atelier, omawiając nie tylko pracownie rzeczywiście istniejące, ale i wyobrażone, zapisane na kartach literatury polskiej i obcej. W swojej książce przygląda się również wyobrażeniom ludzkiego wnętrza postrzeganego jako mieszkania oraz mieszkania jako odzwierciedlenia ludzkiej psychiki, osadzając literackie wizje w kontekście myśli filozoficznej i socjologicznej dwóch ubiegłych stuleci” – pisze o książce prof. Alina Borkowska-Rychlewska.